Nastała era krótszego stażu

opublikowano: 19-08-2018, 22:00

Częsta zmiana pracy to już prawie norma — mówią eksperci Hays Poland.

Myślenie o pracy „na całe życie” jest coraz rzadsze.

— Z naszych obserwacji wynika, że po trzech-czterech latach pojawia się potrzeba zmiany, którą poza znalezieniem nowego pracodawcy może być objęcie innej roli w dotychczasowej firmie albo nowy zakres obowiązków — mówi Anna Podolska, ekspert Hays Poland. Podkreśla jednak, że nowe wyzwania najchętniej podejmują osoby z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Pozostają też one w jednej firmie najkrócej, średnio przez trzy lata, a zarazem są najbardziej poszukiwane przez pracodawców. W konsekwencji otrzymują najwięcej ciekawych ofert.

— Pracownicy wyższego szczebla decydują się na zmiany zdecydowanie rzadziej — zauważa Anna Podolska.

Z „Raportu płacowego Hays Poland 2018” wynika, że 27 proc. ankietowanych ma w obecnym miejscu pracy staż krótszy niż rok, 41 proc. respondentów pracuje od jednego roku do trzech lat, a tylko 6 proc. jest związanych z pracodawcą od ponad 10 lat. Ruch na rynku pracy zależy od branży, specyfiki firmy i rodzaju wykonywanej pracy. Kluczowe jest też, czego potrzebuje pracodawca, w jakim środowisku działa, a także kształtowanie polityki personalnej w odpowiedzi na strategiczne cele. Dla firm, które nie chcą lub nie mogą borykać się z dużą rotacją, dobrym sposobem jest zatrudnianie absolwentów i zapewnienie im dalszego rozwoju w przedsiębiorstwie. Dzięki temu wraz z wydłużeniem stażu pracy oraz nabywaniem nowych kompetencji zatrudnieni zmieniają stanowiska i zakres obowiązków. Pracownicy, którzy coraz chętniej decydują się na zmianę pracodawcy, stawiają na sens wykonywanej pracy, poczucie wspólnoty oraz przekonanie, że realizowane zadania przyczyniają się do czegoś ważnego. Istotny jest m.in. przełożony i zespół, z przynależności do którego można być dumnym. Z raportu wynika, że dla 23 proc. ankietowanych o przyjęciu oferty pracy decyduje przede wszystkim możliwość rozwoju i kariery, dla 20 proc. szansa godzenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. Taki sam odsetek badanych przyciągają do firmy jej ciekawe projekty i inne wyzwania. Stabilność zatrudnienia ma szczególne znaczenie dla 14 proc. respondentów, a dodatki pozapłacowe dla 6 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy