NFOŚ przesłał 21 wniosków o pieniądze z Funduszu Spójności

opublikowano: 20-07-2004, 18:32

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przesłał do Ministerstwa Środowiska pierwsze 21 wniosków o dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności.

Zarząd Funduszu kieruje przyjęte przez siebie projekty do akceptacji Sektorowego Urzędnika Zatwierdzającego w Ministerstwie Środowiska (SUZ) przed wysłaniem ich do Komisji Europejskiej. Fundusz pełni rolę jednostki odpowiedzialnej za przygotowanie wskazanych przez ministra środowiska przedsięwzięć do finansowania ze środków unijnych.

Termin przesyłania wniosków do Komisji Europejskiej o dofinansowanie przedsięwzięć z Funduszu Spójności upływa 15 sierpnia. W tym roku planuje się skierowanie do Brukseli ok. 30 projektów o udzielenie dotacji. Wkrótce pozostałe wnioski trafią do Ministerstwa Środowiska, a za jego pośrednictwem do Komisji Europejskiej - poinformowała rzeczniczka Funduszu, Jolanta Czudak-Kiersz.

W związku z przyjętym przez Polskę Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych, najwięcej wniosków o unijne środki dotyczy porządkowania gospodarki wodno-ściekowej. O najwyższe dotacje unijne na ten cel ubiegają się trzy śląskie miasta. Tychy chcą uzyskać 74,8 mln euro, Zabrze - 58,3 mln euro, Bytom 49,5 mln euro. Dotacja Funduszu Spójności to tylko część całej inwestycji.

Tychy przygotowały projekt modernizacji miejskiej oczyszczalni Urbanowice i zagospodarowania powstających w niej osadów ściekowych. Realizacja całego przedsięwzięcia, w którym przewidziano także rozbudowę o 143 km kanalizacji sanitarnej i 134 km kanalizacji deszczowej oraz budowę 24 przepompowni, wyceniona jest na ponad 106 mln euro. Dofinansowanie z Funduszu Spójności to 70 proc. kosztów.

W Zabrzu ma być rozbudowana i zmodernizowana oczyszczalnia "Śródmieście". Oczyszczalnia ma oczyszczać 33,4 tys. m sześc. ścieków na dobę. Zabrze wybuduje 113 kilometrów sieci kanalizacyjnej i 63,5 km sieci deszczowej, 20 przepompowni ścieków oraz nowych magistrali wodociągowych za 91 mln euro. Wnioskowana pomoc unijna to 64 proc. kosztów.

Bytom chce uzyskać 79 proc. kosztów inwestycji szacowanej na 62 mln euro. W ramach projektu przebudowanych zostanie 181 km sieci kanalizacyjnej i 65 km sieci wodociągowej. Zmodernizowane będą oczyszczalnie Miechowice i Borek, a zlikwidowane - 4 wyłączone już

z eksploatacji oczyszczalnie (Radzionków, Śródmieście, Łagiewniki i Szombierki) oraz, po wybudowaniu kanalizacji, piąta - Stolarzewice. Zgodnie z projektem, zamiast szóstej oczyszczalni - Rozbark - powstanie przepompownia tłocząca ścieki do uruchomionej w 2003 roku oczyszczalni Centralnej.

Wśród pozostałych projektów dotyczących ścieków i doprowadzania wody, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przesłał do zaakceptowania, znajdują się wnioski m.in. Mysłowic, na 15,5 mln euro dotacji do inwestycji wartej 25 mln euro, oczyszczalni w Nysie, gdzie za ok. 16 mln euro powstanie system odbioru i transportu zanieczyszczeń z prawie 171 tys. km kw. Dofinansowanie ma wynieść 11,5 mln euro - 71 proc. kosztów.

Wśród pierwszych wniosków jest też podwarszawskie Piaseczno. Tutaj za 43 mln euro ma powstać kanalizacja dla miejscowości Żabieniec, Siedliska, Jastrzębie, samego miasta Piaseczna i jednego z osiedli - Orężna oraz zostać zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Unijne wsparcie ma wynieść ok. 32 mln euro - 73 proc. kosztów.

Na dofinansowanie liczy również Słupsk, Grodzisk Mazowiecki, który oprócz oczyszczalni chce zmodernizować system zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną, a także Będzin, Kielce, Wadowice, Łódź, Radom, Sieradz, Bochnia.

Do Brukseli trafią też wspólne wnioski związków gmin -Chrzanowa, Lubiąża i Trzebini, Starachowic i gmin z nimi sąsiadujących oraz Jastrzębia Zdroju, Mszany i Godowa.

O dofinansowanie ubiega się też wniosek obejmujący całe Jezioro Goczałkowickie, z którego czerpie się wodę dla całej aglomeracji śląskiej. Ma powstać 128 km kanalizacji i 165 km sieci

wodociągowej, 12 przepompowni oraz oczyszczalnia "Pszczyna". Całkowity koszt projektu wynosi 34 mln euro, a oczekiwana pomoc ze środków unijnych to ponad 25 mln euro (75 proc. kosztów).

Tylko jeden projekt dotyczy kompleksowego zagospodarowania odpadów komunalnych. O dotacje 9,3 mln euro z Funduszu Spójności na ten cel ubiega się Toruń. Budowa składowiska odpadów o powierzchni 65,6 tys. metrów kw. linii segregacji surowców, demontażu odpadów budowlanych i wielkogabarytowych, kompostowni, magazynu odpadów niebezpiecznych i zaplecza technicznego kosztować będzie łącznie 14,5 mln euro.

Również jeden projekt dotyczy ochrony powietrza. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie chce zmodernizować system ciepłowniczy w mieście i zlikwidować 32 przestarzałe kotłownie węglowe w centrum Krakowa. Do obiektów ogrzewanych z tych kotłowni podłączony zostanie zmodernizowany system ciepłowniczy miasta. Projekt znacznie ograniczy emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Koszt tych działań to prawie 71 mln euro, z czego 50 mln euro ma pochodzić z Funduszu Spójności (ok. 70 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / NFOŚ przesłał 21 wniosków o pieniądze z Funduszu Spójności