NFOŚiG rozdał miastom 121 mln zł na kanalizację

AR
opublikowano: 22-05-2018, 12:06
aktualizacja: 22-05-2018, 12:14

Osiem aglomeracji otrzymało łącznie 121 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za te pieniądze zmodernizują sieci wodno-kanalizacyjne.

Są w Polsce gminy, w których nadal część mieszkańców nie ma dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnych. W dużych miastach problem jest natomiast przestarzała infrastruktura, która nie w pełni odpowiada na potrzeby miast. Gminy wciąż mogą się starać o dotację zarówno na jej rozbudowę jak i modernizację. NFOSiGW podpisał niedawno umowy na dofinansowanie takich projektów, związanych z gospodarka wodno-ściekową. Pieniądze z unijnego Funduszu Spójności (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który wdraża NFOŚiGW w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska) trafią do Góry Kalwarii, Rudy śląskiej, Malborka, Ustki, Mińska Mazowieckiego i Węgrowa. Wszystkie objęte wsparciem projekty będą kosztowały łącznie ponad 236 mln zł, a dotacje przekazane przez NFOŚiGW wyniosą ponad 121 mln zł. Umowy podpisywane były w dniach 10-21 maja w Warszawie. 

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0 Creative Commons

 - Wszystkie inwestycje wpisują się w działania zapewniające ochronę środowiska naturalnego, także pod kątem przeciwdziałania ewentualnym katastrofom ekologicznym. Spełnią one także wymogi Dyrektywy Rady 91/271/EWG i Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego – informuje NFOŚiGW w komunikacie prasowym. 

 Góra Kalwaria – na przykład – wykorzysta dotację w wielkości ok. 23,06 mln zł na modernizację gospodarki wodno-ściekowej, w tym  wybudowanie kanalizacji sanitarnej o dł. 0,35 km oraz przebudowanie już eksploatowanej na dł. 2,71 km i modernizację stacji uzdatniania wody oraz unowocześnienie oczyszczalni ścieków komunalnych. Całkowity koszt inwestycji to 44,30 mln zł. 

– Zakres naszego projektu wynika z potrzeb, które nawarstwiały się od lat. Szczególnie ważna jest stacja uzdatniania wody. W obiekcie tym, zlokalizowanym w pobliżu szkoły – poza otrzymywaniem czystej, dobrej wody – chcemy także prowadzić edukację. Planujemy budynek ze szklanymi ścianami i podświetlanymi filtrami, aby dzieci przechodząc po lekcjach mogły zobaczyć, nawet nie wchodząc do wewnątrz, czym jest woda, skąd się bierze, jak wygląda proces jej uzdatniania – zapowiedział Jerzy Pełka, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górze Kalwarii.

Ok. 4,99 mln zł otrzymał Malbork. Miasto planuje uporządkować gospodarkę wodno-ściekowej oraz rozbudować oczyszczalnię ścieków w Kałdowie Wsi. Inwestycje pochłoną łącznie ok. 9,54 mln zł. 

– Po zakończeniu tego projektu zostaną nam już tylko dwie ulice do pełnego skanalizowania Malborka oraz objęcia siecią wodną całego miasta. Podjęte prace pomogą także ochronić pod kątem sanitarno-ściekowym unikatowy zabytek: zamek krzyżacki w Malborku – podkreślił Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / NFOŚiG rozdał miastom 121 mln zł na kanalizację