W lipcu zacznie obowiązywać nowy system rozliczeń między szpitalami a Funduszem. Przedstawiciele NFZ przekonują, że zmiana jest konieczna, ponieważ w starym systemie lekarze nie leczyli pacjentów tak, jak wymagałyby tego diagnozy, ale tak, by wykonać u nich jak najdroższe procedury.
W obowiązującym obecnie systemie każda procedura medyczna ma swoją cenę. Nowe zasady, które mają wejść w życie latem, znoszą tę zależność.
Rafał Janiszewski, ekspert doradzający szpitalom w rozliczeniach z Funduszem, tłumaczy, że zgodnie z nowymi przepisami wycena danego świadczenia będzie zależeć od okoliczności, w jakich go udzielono, m.in. czasu hospitalizacji, trybu przyjęcia, wieku pacjentów albo występujących schorzeń towarzyszących.