Nie chcemy zmian w kartach

opublikowano: 19-02-2014, 00:00

Barometr „PB”

Płatności przy użyciu kart staną się droższe i bardziej skomplikowane — tego obawiają się europejscy, w tym polscy, konsumenci w związku z projektem unijnych przepisów, który jest właśnie dyskutowany. Co myślimy na temat propozycji Brukseli dotyczących m.in. ustalenia limitu stawek opłaty interchange (stanowiącej udział sprzedawców w kosztach funkcjonowania systemów płatności elektronicznej)?

Odpowiedź na to pytanie przynosi badanie przeprowadzone w 13 krajach UE przez IPSOS na zlecenie MasterCard. Dwóch na trzech respondentów w Polsce uważa, że wprowadzenie limitowania wysokości opłat interchange sprawi, iż korzystanie z kart będzie dla nich mniej korzystne. A niemal ośmiu na dziesięciu przypuszcza, że sprzedawcy nie podzielą się z nimi uzyskanymi dzięki temu oszczędnościami przez obniżenie cen.

— Nowe przepisy o płatnościach elektronicznych powinny ułatwiać życie użytkownikom kart. Tymczasem sztuczne wymuszanie obniżki opłat interchange spowoduje podniesienie kosztów korzystania z kart i uniemożliwi działanie wszystkich uczestników rynku według jednakowych zasad. Wyniki naszego badania wskazują, że konsumenci w Polsce i w całej Europie mają te same obawy i uważają, że planowane rozwiązania nie leżą w ich interesie — mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny w polskim oddziale MasterCard Europe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu