Nie ma CSR w przetargach

opublikowano: 25-05-2015, 00:00

Klauzule społeczne stosuje się w zaledwie 1,8 proc. zamówień publicznych, a kwestie ekologii uwzględnia tylko co piąty przetarg.

Analitycy CentrumCSR.pl przebadali ponad 1200 ogłoszeń o zamówieniach publicznych, zamieszczanych przez urzędy miast, urzędy marszałkowskie, uniwersytety i instytucje centralne pod kątem stosowania w nich klauzul społecznych i środowiskowych. Okazuje się, że te pierwsze zastosowano w zaledwie 1,8 proc. zamówień, a drugie — w co piątym.

— Pomimo że 10 października 2014 r. weszła w życie nowelizacjaustawy zmieniająca przepisy dotyczące wyboru najkorzystniejszych ofert, większość instytucji nadal kieruje się wyłącznie najniższą ceną — zwraca uwagę Tadeusz Joniewicz z fundacji CentrumCSR.pl. W przypadku klauzul społecznych sprawdzano, czy ogłoszenia zawierają wymóg zatrudnienia przy zadaniu więcej niż 50 proc. osób niepełnosprawnych, nakaz zatrudniania grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (m.in. bezrobotni i młodociani w celu przygotowania do pracy, niepełnosprawni, byli więźniowie) oraz zatrudniania pracowników na podstawie umowy. Tutaj lepiej wypadłyinstytucje centralne niż samorządowe. O uwzględnieniu aspektów środowiskowych pamięta Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Centrum Usług Wspólnych, szczególnie przy zakupie sprzętu komputerowego czy pojazdów. Wciąż jednak dzieje się to zbyt rzadko. Skrajnie negatywnym przykładem jest choćby fakt, że Kancelaria Sejmu w ogłoszeniu dotyczącym dostawy artykułów chemii gospodarczej nie zawarła żadnych ekologicznych wymogów wobec produktów i usług. Odniosła się wyłącznie do aspektów jakościowych i sensorycznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nie ma CSR w przetargach