Niełatwo o absolutną stopę zwrotu

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 04-07-2013, 00:00

Wypracować bezwzględną stopę zwrotu to nie lada wyzwanie dla zarządzających. Nielicznym się udaje.

Akcje, obligacje, przeróżne instrumenty pochodne, waluty, towary, udziały w spółkach z o.o., a nawet wierzytelności — kupowanie tego rodzaju aktywów, wykorzystując przy tym niejednokrotnie dźwignię finansową czy arbitraż, ma pomóc zarządzającemu w osiągnięciu bezwzględnego zysku, niezależnie od zmieniających się trendów w poszczególnych segmentach rynku. To wabik na inwestorów, ale w praktyce z osiąganiem zysków bywa różnie.

Spośród 30 funduszy absolute return, które działają na polskim rynku od dwunastu miesięcy, nieco ponad połowa wypracowała dodatnią stopę zwrotu. Reszta jest grubo pod kreską, a najgorsze straciły po 16 proc. W dłuższym okresie przepaść ta pogłębia sie jeszcze bardziej. Szczególne złą passę od pięciu lat kontynuują Investor FIZ i Opera FIZ, których certyfikaty potaniały o odpowiednio 62 i 72 proc. Klasę trzyma jedynie Quercus Selektywny, który zyskał w tym czasie prawie 40 proc.

Dobrze radzą sobie także produkty Altusa, bo od początku działalności zarobiły ponad 50 proc. Specjaliści są zgodni, że nawet jedna nietrafiona decyzja zarządzającego może dołować portfel przez wiele kwartałów. Tak było w przypadku funduszu Investor FIZ, który po uszy zapakował się m.in. w polskie i azjatyckie małe spółki, zakładając również, że sytuacja na rynkach finansowych po faktycznym bankructwie Grecji nie będzie aż tak zła. Rzeczywistość była zupełnie inna, w efekcie walory zostały znacząco przecenione, a ich płynność spadła, co uniemożliwiło sprzedaż. Konsekwencje widać do dziś, bo choć fundusz powoli nadrabia dystans, to wciąż daleko mu do najlepszych rywali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu