Niemcy grożą zredukowaniem pomocy dla Egiptu

PAP
opublikowano: 29-01-2011, 19:48

Niemcy zagroziły zmniejszeniem pomocy dla Egiptu, jeśli władze nie złagodzą postępowania wobec demonstrujących, domagających się ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka - powiedział w sobotę szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

Egipt jest jednym z największych odbiorców niemieckiej pomocy rozwojowej; według strony internetowej niemieckiego MSZ do Egiptu trafiła od lat 60. pomoc wartości około 5,5 mld euro, a ponad 200 mln euro w ciągu dwóch lat obiecano mu w czerwcu zeszłego roku.

"Nasz apel do egipskiego rządu jest jasny: odstąpcie od wszelkich form przemocy i (poprzyjcie) prawo do demonstracji" - powiedział Westerwelle.

Zapowiedział, że w poniedziałek Unia Europejska zastanowi się nad konsekwencjami sytuacji w Egipcie, świecie arabskim i na Bliskim Wschodzie.

"Nie ma wątpliwości, że pozwolenie na prawa demokratyczne i ochrona praw człowieka i obywatela są zawsze kryterium, także dla niemieckiego rządu, współpracy z innymi krajami lub jej ograniczania" - dodał. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane