Nieoczekiwana zmiana warty w KUKE

Marek Czerski przestaje kierować państwowym ubezpieczycielem. Ma go zastąpić Piotr Stolarczyk, wiceprezes KUKE odpowiedzialny za ryzyko.

Zaledwie rok spędził Marek Czerski na stanowisku prezesa Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). — Wczoraj został nagle poproszony o złożenie rezygnacji z dniem 1 lutego — mówi osoba znająca szczegóły sprawy. Twierdzi, że inicjatorem zmiany był Polski Fundusz Rozwoju (PFR). W KUKE sprawy nie komentują. Z naszych ustaleń wynika, że p.o. prezesa zostanie prawdopodobnie Piotr Stolarczyk, wiceprezes ubezpieczyciela odpowiedzialny za pion ryzyka.

Marek Czerski, odchodzący prezes, zostawia KUKE z dobrymi wynikami i miejscem w rządowej strategii rozwoju. Jej realizacją i wspieraniem eksporterów zajmie się jednak ktoś inny.
Zobacz więcej

ROK ZA STERAMI:

Marek Czerski, odchodzący prezes, zostawia KUKE z dobrymi wynikami i miejscem w rządowej strategii rozwoju. Jej realizacją i wspieraniem eksporterów zajmie się jednak ktoś inny. Grzegorz Kawecki

To obok Marka Czerskiego jedyny członek zarządu, który na objęcie stanowiska musiał dostać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. KUKE to jeden z filarów grupy PFR. Pod skrzydła Ministerstwa Rozwoju trafiły podmioty, na których fundamencie zbudowano nowy wehikuł finansowy. Na jego barkach spoczywa realizacja strategii gospodarczej rządu: stymulowanieinwestycji publicznych, zachęcanie prywatnego kapitału do inwestowania i pomoc krajowemu biznesowi w ekspansji zagranicznej. Kluczem do finansowego wsparcia eksporterów ma być KUKE. Dlatego szybka i nieoczekiwana zmiana na stanowisku szefa ubezpieczyciela wywołuje zdziwienie — zwłaszcza że bronią go wyniki spółki.

Z wstępnych informacji KUKE wynika, że w 2016 r. korporacja przyznała ubezpieczenia i gwarancje komercyjne warte 28,3 mld zł, o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Wysoką dynamikę wzrostu spółka osiągnęła w segmentach działalności wspomaganych przez rząd. Łącznie ubezpieczenia i gwarancje ze wsparciem skarbu państwa wzrosły w ciągu roku o 9 proc. i wyniosły 3,3 mld zł.

Z naszych informacji wynika, że zmiana u sterów KUKE nie oznacza zmiany priorytetów i strategii ubezpieczyciela, który uczestniczy w przygotowaniu nowej architektury instrumentów rozwoju w ramach PFR. Fundusz uruchomił w ubiegłym roku zintegrowane centrum informacji i obsługi dla przedsiębiorców, samorządów i klientów indywidualnych zainteresowanych wsparciem rozwoju.

— Piotr Stolarczyk gwarantuje kontynuację rozpoczętych już projektów — zapewnia nasz rozmówca. Dotychczasowy wiceprezes KUKE jest doktorem nauk ekonomicznych SGH. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobywał w instytucjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą. Przez kilka ostatnich lat pracował w polskim sektorze bankowym, zajmując się finansowaniem projektów inwestycyjnych.

Do ubezpieczyciela trafił bezpośrednio ze stanowiska wicedyrektora departamentu finansowania eksportu w BGK. Marek Czerski, jak twierdzą nasi informatorzy, może liczyć na inną propozycję pracy w podmiotach podległych wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu