Niepewność brexitu

opublikowano: 06-02-2019, 22:00

Inwestycje w brytyjską branżę motoryzacyjną spadły w 2018 r. o… połowę.

Bloomberg donosi, że inwestycje motoryzacyjne w Wielkiej Brytanii stopniały w 2018 r. do 589 mln GBP (spadły poniżej 1 mld GBP po raz pierwszy od 2012 r.). Oznacza to, że producenci aut zainwestowali w Zjednoczonym Królestwie o 46 proc. mniej niż w 2017 r. Głównym powodem jest obawa o wpływ ewentualnego braku porozumienia w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii w UE na łańcuchy dostaw.

Natomiast produkcja aut w Wielkiej Brytanii spadła o 9,1 proc. W 2018 r. wyprodukowano ich 1,52 mln. Sprzedaż nowych samochodów zmniejszyła się zaś o 16 proc. Największy brytyjski producent aut, Jaguar Land Rover, który odczuł zmniejszenie sprzedaży na rynku chińskim i niepewność związaną z przyszłością samochodów z silnikami wysokoprężnymi w Europie, odnotował 16-procentowy spadek krajowej produkcji, podczas gdy produkcja Nissana w Sunderland (największej brytyjskiej fabryce samochodów) skurczyła się o 11 proc. W obawie przed twardym brexitem Jaguar Land Rover przenosi fabrykę jednego ze swoich modeli (Discovery) na Słowację.

— Niepewność brexitu już spowodowała ogromne straty w produkcji, inwestycjach i miejscach pracy — twierdzi Mike Hawes, dyrektor generalny brytyjskiego stowarzyszenia producentów SMMT (Society of Motor Manufacturers and Traders), wzywając rząd, by uniknął wyjścia bez umowy.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy