Nieruchomości się rozkręcają

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 29-05-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Maszyny, urządzenia oraz samochody ciężarowe — to główne motory wzrostu rynku leasingowego.

Tylko w kwietniu największe na polskim rynku firmy leasingowe przekazały klientom aktywa wartości ponad 1,5 mld zł. To rekord w tym roku. Pierwsze trzy miesiące przyniosły 3,5 mld zł, o 500 mln zł więcej niż w pierwszym kwartale 2005 r. Rynek ciągną w górę maszyny i urządzenia (MiU), a także pojazdy ciężkie i samochody ciężarowe. W kwietniu wartość oddanych w leasing MiU była niemal dwukrotnie wyższa niż przed rokiem, a od początku roku wyniosła około 1,3 mld zł.

— To zasługa wzrostu gospodarczego. Od kilku miesięcy rośnie zainteresowanie firm maszynami i urządzeniami. Ten segment rekompensuje mały popyt na samochody osobowe — wyjaśnia Arkadiusz Etryk, wiceprezes Związku Przedsiębiorstw Leasingowych i prezes Raiffeisen Leasing.

Jego spółka, obok Europejskiego Funduszu Leasingowego, BRE Leasing i Millennium Leasing czy spółek leasingowych WBK, należy do grona najbardziej aktywnych graczy na tym rynku, choć to kierunek poszukiwań źródeł wzrostu dla większości firm z sektora.

Tym bardziej że nieruchomości, z którymi branża także wiąże wielkie nadzieje, nie przyniosły w pierwszej części roku spektakularnych kontraktów. Najwięcej zdobył na tym rynku ING Lease — ponad 78 mln zł. To spółka z największym doświadczeniem, której jednym z podstawowych kierunków rozwoju jest właśnie rynek nieruchomości. Duże umowy podpisały też Pekao Leasing czy Fortis Lease. Jak twierdzą zgodnie Mieczysław Groszek, szef BRE Leasing, i Krzysztof Bielecki, szef ING Lease, nieruchomości to rynek, na którym umowy negocjuje się przez wiele miesięcy, ale gra jest warta świeczki. Świadczy o tym fakt, że chcą na nim zaistnieć wszystkie spółki z pierwszej dziesiątki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane