Nieruchomości w Hongkongu najdroższe w historii

opublikowano: 31-05-2019, 12:57

Ceny nieruchomości w Hongkongu wzrosły najwyżej w historii pomimo ostrzeżeń o możliwej bańce spekulacyjnej.

Centa-City Leading Index, pokazujący ceny nieruchomości mieszkaniowych na rynku wtórnym Hongkongu, wzrósł w tygodniu zakończonym 26 maja do 189,42. To jego najwyższa wartość w historii. Od początku roku nieruchomości zdrożały w Hongkongu o 8,6 proc.

Poprzedni rekord pochodził z sierpnia ubiegłego roku. Dane sugerują, że osłabienie na rynku trwające do stycznia 2019 roku było tymczasowe. Ceny rosły przez ostatnie trzy miesiące, bo na rynku umacniało się przekonanie o spadku stóp procentowych przy jednoczesnej ograniczonej podaży nieruchomości. UBS Group w maju przekonywał, że rynek będzie rósł jeszcze przed kolejne dziesięć lat, częściowo dzięki napływowi ludzi z Chin kontynentalnych.

W niektórych dzielnicach Hongkongu zawsze był popyt na nieruchomości. W Tseung Kwan O, w jednym z realizowanych projektów, na każde mieszkanie jest ponad 100 chętnych, co oznacza największy popyt od sześciu lat.

Nie brakuje głosów, że w Hongkongu jest bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości. W tym tygodniu Knight Frank prognozował, że ceny mogą spaść o 5 proc. w drugiej połowie tego roku z powodu niepewności wywołanej przez wojnę handlową i wysoką zmienność na rynkach akcji. Znana ekonomistka z Harvardu, prof. Carmen Reinhart mówiła niedawno podczas konferencji w Singapurze, że rynek nieruchomości Hongkongu ma cechy bańki spekulacyjnej.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy