Niespodziewany wzrost chińskiego eksportu

opublikowano: 08-08-2019, 06:54

Wbrew oczekiwaniom chiński eksport wzrósł w lipcu, a import spadł mniej niż oczekiwano

Chiński eksport wzrósł w ubiegłym miesiącu o 3,3 proc. w ujęciu rocznym, a import spadł o 5,6 proc. Nadwyżka handlowa wyniosła 45,1 mld USD, podała administracja celna.

Ekonomiści prognozowali spadek eksportu o 1,0 proc., a importu o 9 proc.

Chiński eksport do USA, liczony w juanach, spadł w okresie pierwszych siedmiu miesięcy roku o 2,1 proc., a import aż o 24 proc. Nadwyżka handlowa z USA w okresie styczeń-lipiec była o 11,1 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

- Dane sugerują, że globalny popyt był lepszy niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu, co pomagało niwelować skutki amerykańskich ceł – powiedział Julian Evans-Pritchard z Capital Economics w Singapurze. – Eksport wciąż może być stłumiony w nadchodzących kwartałach, bo wsparcie ze strony słabszego renminbi [juana-red. pb.pl] powinno być kompensowane przez nowe amerykańskie cła i słabość rynków zewnętrznych – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy