Czytasz dzięki

NIK: KNF mogła zapobiec "ubieraniu" w GetBack

opublikowano: 20-08-2019, 12:28

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że KNF w ograniczonym stopniu podejmował działania nadzorcze wobec GetBacku i współpracujących z nim podmiotów, mimo posiadania stosownych uprawnień, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kontroli poddano działania nadzorcy od powstania GetBacku w 2012 r. do stycznia 2018 r. Afera wybuchła trzy miesiące później, kiedy windykator przestał wykupować obligacje.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK)
Zobacz więcej

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) fot. Krystian Maj/FORUM

NIK zwraca uwagę, że już pod koniec 2017 r. do KNF wpłynęło pismo sygnalisty, wskazujące na nieprawidłowości w działaniu trzech spółek windykacyjnych, w tym w GetBacku. Kontrola KNF w firmie zaczęła się w lutym 2018 r., a dopiero w kwietniu 2018 r. po zawieszeniu obrotu akcjami na GPW zajęto się istotą problemu, opisanego w zawiadomieniu, podaje DGP.

Według NIK, wcześniej nadzór rynkowy też miał możliwość wyłapania nieprawidłowości, związanych z naruszeniem obowiązków informacyjnych. W raporcie opisano także nieprawidłowości w dystrybucji obligacji GetBacku, czym zajmował się m.in. Idea Bank (mimo braku zezwolenia na taką działalność). 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane