Niższy zysk po decyzji audytora

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 17-06-2004, 00:00

Spółka mięsna z Grąbkowa będzie miała w 2004 r. większą sprzedaż niż wcześniej planowała, ale zysk — już nie.

Zakłady mięsne Duda podniosły w środę prognozę poziomu sprzedaży w całym roku 2004. W przypadku spółki matki oczekiwania zostały podniesione z 317 do 325 mln zł, a całej grupy — z 438,3 do 446 mln zł. Jednocześnie na tej samej wysokości pozostała prognoza zysku netto, mówiąca, że spółka zarobi 14,75 mln zł, a grupa 23,35 mln zł.

Są to nieco gorsze założenia niż można było się spodziewać. Powód: decyzja biegłego rewidenta, który uznał, że dotacje z funduszu SAPARD nie mogą być jednorazowo i w całości dodawane do zysku spółki. Ich wartość należy wpisać do bilansu, a potem przenosić do rachunku zysków i strat w miarę rozliczania amortyzacji inwestycji, na którą dotacja została przyznana.

Efekt decyzji biegłego rewidenta widać już w raporcie za 2003 r. W tym okresie zakłady Duda otrzymały z SAPARD ponad 5 mln zł. To było uwzględnione w zyskach, które trzeba było teraz skorygować. Zamiast 13,7 mln zł, jak wynikało z raportów kwartalnych, mięsna firma zarobiła więc 10,3 mln zł. Różnica jest nieco mniejsza od wartości dotacji, gdyż jednocześnie w kilku drobniejszych punktach rewident uznał, że wyceny zarządu Dudy były zbyt ostrożne.

Stara prognoza zysku na ten rok również uwględniała wpływy z SAPARD. Nowa jest na tym samym poziomie, ale profitów wynikających z dotacji już nie zakłada. Korekta założeń nie wpłynęła na notowania Dudy, które wahały się wczoraj w okolicy 120 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niższy zysk po decyzji audytora