Norwegian nie dostanie wsparcia od rządu

ARŻ, Reuters
opublikowano: 09-11-2020, 11:49

Norweski rząd nie zapewni dodatkowego wsparcia finansowego dla dotkniętego pandemią Norwegiana, pozostawiając pozbawionego gotówki przewoźnika lotniczego w niepewnej sytuacji, pisze Reuters.

Samolot linii lotniczej Norwegian
Samolot linii lotniczej Norwegian
Erich Westendarp/Pixabay

Linia lotnicza poinformowała w sierpniu, że jeśli nie pozyska nowego finansowania, to w pierwszym kwartale 2021 roku zabraknie jej gotówki na bieżące funkcjonowanie.

W zeszłym miesiącu Norwegian obsługiwał tylko 21 swoich samolotów. Ponad 100 maszyn, w tym cała flota Boeingów 787 Dreamliner wykorzystywanych do podróży transatlantyckich, pozostawało uziemione.

„To, że rząd zdecydował się odrzucić wniosek o fundusze, jest rozczarowujące i wydaje się być ciosem dla wszystkich pracowników Norwegiana” - powiedział dyrektor naczelny Jacob Schram.

Wierzyciele i leasingodawcy przejęli kontrolę nad linią lotniczą w maju dzięki pomocy finansowej, która pozwoliła jej uzyskać dostęp do gwarantowanych przez państwo pożyczek w wysokości 3 mld koron (329 mln USD).

Akcje spółki spadły w porannych obrotach o 23 proc. do rekordowo niskiego poziomu 0,49 korony norweskiej za sztukę. W całym roku akcje staniały o 99 proc. Linia lotnicza ma we wtorek ogłosić swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane