Notowania ropy zniżkują

opublikowano: 24-01-2023, 12:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny ropy naftowej są we wtorek stabilne, notując tylko niewielki spadek, ponieważ obawy o globalne spowolnienie gospodarcze i oczekiwany wzrost zapasów ropy w USA zostały zniwelowane przez nadzieje na ożywienie popytu na paliwa ze strony największego importera, Chin – podaje agencja Reutersa.

Bloomberg Creative Photos

Notowania ropy Brent spadły o 30 centów, czyli 0,3 proc., docierając do poziomu 87,89 USD za baryłkę. Cena ropy West Texas Intermediate (WTI) poszła z kolei w dół o 35 centów, czyli 0,4 proc., dochodząc do pułapu 81,27 USD.

W tym tygodniu inwestorzy czekają na więcej danych biznesowych, ponieważ sezon wyników przedsiębiorstw nabiera rozpędu, oferując wskazówki dotyczące kondycji gospodarek na całym świecie.

Jeśli chodzi o zapasy, oczekiwano, że zapasy ropy naftowej i benzyny w USA wzrosły w zeszłym tygodniu, podczas gdy zapasy destylatów miały spaść, jak wynika ze wstępnego sondażu agencji Reutersa z poniedziałku.

Ceny ropy naftowej na rynkach fizycznych rozpoczęły rok wzrostem w związku ze zwiększonymi zakupami z Chin po złagodzeniu kontroli związanych z pandemią oraz obawami handlowców, że sankcje nałożone na Rosję mogą ograniczyć podaż.

Tymczasem kurs dolara oscylował w stosunku do euro blisko najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy i oddał ostatnie zyski w stosunku do jena, ponieważ inwestorzy nadal oceniali ryzyko recesji w USA i ścieżkę polityki Rezerwy Federalnej.

Słabsza waluta amerykańska sprawia, że towary denominowane w dolarach, takie jak ropa, są tańsze dla kupujących korzystających z innych walut.

Inwestorzy skupili się ponownie na kontraktach terminowych i opcjach na ropę naftową w najszybszym tempie od ponad dwóch lat, ponieważ obawy dotyczące globalnego spowolnienia cyklu koniunkturalnego osłabły, chociaż oczekuje się, że wstępne dane PMI, które zostaną opublikowane we wtorek, pokażą spadek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane