Nowa nisza dla inwestorów

Rośnie popyt na prywatne akademiki, m.in. dzięki napływowi zagranicznych studentów.

W 2015 r. było u nas o 24 proc. więcej studentów zagranicznych niż w poprzednim roku, a w kolejnych latach oczekuje się dalszego wzrostu tego odsetka. Rynek akademików w Polsce jest zdominowany przez należące do państwa budynki słynące z niskiego standardu. Poza tym jest ich tak niewiele, że mogą zapewnić zakwaterowanie tylko 9 procentom studentów. Prywatne nieruchomości tego typu były dotychczas rzadkością w kraju, można je było spotkać głównie poza Warszawą, często w odnowionych kamienicach. Ich właściciele mieli zwykle pojedyncze akademiki i nie planowali dalszego rozwoju. Z raportu na ten temat przygotowanego przez firmę Savills wynika, że w akademiki celują coraz więksi gracze, m.in. Griffin Real Estate, TBV, Golub GetHouse, Triton Academicus, Budner i Square Investment. Również budynki należące do państwa zaczynają się zmieniać. Uczelnie remontują stare akademiki i zmieniają je w nowoczesne, bardziej przystosowane do potrzeb studentów. Przykładem może być współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego i BYPolska w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, dzięki której odnowiono już dwa akademiki. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie też planuje budowę akademików w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Zobacz więcej

ŁAP OKAZJĘ: Rynek prywatnych akademików w Polsce to szansa szczególnie dla pierwszych inwestorów — uważa Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska. ARC

— Rynek prywatnych akademików w Polsce jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, można go jednak postrzegać jako szansę, szczególnie dla pierwszych inwestorów — mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Nowa nisza dla inwestorów