Nowe rekordy na indeksach akcji

Kamil Jaros, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 29-12-2020, 09:48

Ceny akcji w Azji dziś wzrosły, co można uznać za nadganianie rynku amerykańskiego, który wczoraj zanotował zamknięcie na rekordowych poziomach. Nastroje na rynkach akcji wciąż dopisują, a nowe rekordy w USA nie pozostawiają w tej chwili niedźwiedziom wielkiego pola manewru.

Wypada spoglądać w górę. Nie jest to w żadnym razie przejawem hurraoptymizmu, ale po prostu realizacją założenia, że zadaniem tradera jest podążaniem za stroną w danej chwili wiodącą. Obecnie przewagę ma popyt, a zatem więcej przemawia za tym, by założyć, że ta przewaga zostanie utrzymana. Naturalnie nie będzie ona trwała wiecznie, ale póki nie widać sygnałów słabości byków, należy uznać, że rynek pozostaje pod ich władaniem.

Indeksy amerykańskie zaliczą nowe rekordy, a japoński indeks Nikkei 225 wyznaczył nowe prawie 30-letnie maksimum. W Tokio indeks znalazł się na poziomie widzianym ostatnio w kwietniu 1991 r. Warto pamiętać, że w tym wypadku rekord padł 29 grudnia 1989 r., gdy rynek osiągnął 38915,87. Można śmiało przyjąć, że nowe 30-letnie maksimum to wydarzenie porównywalne z rekordami na Wall Street.

Dobre nastroje pomagają także indeksom w Europie. Tu także ceny rosną, a kontrakt CFD na niemiecki DAX zalicza nowe historyczne rekordy. W jego przypadku nadal obowiązuje założenie, że dopiero spadek pod poziom 13000 pkt. byłby pierwszym sygnałem niepokojącym. Doszłoby wtedy do negacji ostatniego ruchu wzrostowego.

Dziś w kalendarzu makro mamy praktycznie tylko jedną istotną publikację, choć zapewne bez wpływu na wyceny na rynkach. O 15:00 pojawi się informacja o zmianie cen amerykańskich nieruchomości. Ostatnio tamtejszy rynek wydaje się coraz bardziej rozgrzewać. Duży popyt przy niskiej wciąż podaży. W rezultacie ceny się podnoszą, a tempo wzrostu przyspiesza. Obecnie szacuje się, że w październiku wzrost wyniósł 6.9 proc. (na bazie danych z 20 metropolii). Problemy w tym segmencie byłyby zwiastunem problemów w gospodarce. Na razie rynek nieruchomości ich nie zwiastuje.

Wzrosty na rynkach akcji nie przekładają się dziś na poprawę wyceny ropy. Ropa w wersji WTI utrzymuje swoją wycenę w pobliżu 48 dolarów za baryłkę, a więc nieco poniżej wczorajszego szczytu przy 49 dolarach. Złoto także nie poddaje się mocniejszym zmianom. Cena uncji waha się w pobliżu 1875 dolarów, a więc nadal nad wsparciem na 1860. Na rynku walutowym nieznacznie słabnie USD, co podnosi EURUSD do 1.2250 i pomaga w odbiciu GBPUSD do 1.3500. AUDUSD podtrzymuje wysokie poziomy przy 0.7600. USDJPY próbuje wyjść nad 103.6, ale nadal bez skutku. USDCAD jest tuż nad 1.2800.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane