Nowelizacja budzi spore kontrowersje

Radosław Górecki
06-12-1999, 00:00

Nowelizacja budzi spore kontrowersje

Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Sejm znowelizował ustawę o gospodarce nieruchomościami. W jej myśl pośrednicy i zarządcy nieruchomości mogą prowadzić działalność bez licencji jeszcze przez dwa lata od wejścia ustawy w życie. Środowisko biznesowe jest podzielone w ocenie tego rozwiązania.

Tomasz Błeszyński rzecznik Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

- Nasze środowisko jest zadowolone z tego projektu. Okres przejściowy pozwoli na uspokojenie i uporządkowanie rynku. Licencje dla pośredników i zarządców nieruchomości będą obowiązkowe za dwa lata. To daje im czas na zastanowienie się, czy chcą uprawiać ten zawód. Inaczej mówiąc, wyeliminuje to z rynku osoby przypadkowo zajmujące się taką działalnością. Dwa lata dają też czas na przygotowanie się do odpowiednich kursów. Nowelizacja jest też korzystna dla klientów, bo gwarantuje profesjonalizm pośrednika i zarządcy. Trzeba pamiętać, że licencja to nie koncesja. Nikt nie może zarzucić, że ogranicza ona dostępność do zawodu.

Jeremi Mordasewicz wiceprezes Business Centre Club

- Ci, którzy postulują konieczność wprowadzenia licencji, twierdzą, że jest to w interesie klienta. BCC jest przeciwne wprowadzaniu tego typu ograniczeń. Prowadzą one do podnoszenia kosztów świadczonych usług. Licencje powinny funkcjonować tylko w takich dziedzinach, które zagrażają zdrowiu i życiu, czyli w produkcji leków czy w budownictwie. Natomiast licencje w dziedzinie nieruchomości niczemu nie służą. Dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jedynie obowiązkowych ubezpieczeń, tak jak uczyniono to w turystyce. Konkurencję powinien weryfikować jedynie rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowelizacja budzi spore kontrowersje