Nowi gracze na europejskich rynkach

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 16-05-2016, 22:00

Fundusze z RPA, dotychczas inwestujące na rodzimym kraju, chętniej kupują nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej.

Według agencji doradczej JLL, w ostatnich 12 miesiącach inwestorzy z Republiki Południowej Afryki mocno zaznaczyli obecność na rynkach nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE). Sprzyjają temu atrakcyjne stopy kapitalizacji i niskie stopy procentowe w regionie.

— Atrakcyjne profile ryzyka/ zysku, mniejsza konkurencja i niższe koszty finansowania na rynkach CEE sprawiły, że region stał się atrakcyjny dla zagranicznego kapitału. Dla porównania w Wielkiej Brytanii jest niezwykle duża konkurencja o flagowe obiekty, a z kolei w Republice Południowej Afryki koszty finansowania dłużnego są obecnie wyższe niż stopy kapitalizacji dla projektów z najwyższej półki — mówi Craig Smith, dyrektor, dział rynków kapitałowych Afryki Subsaharyjskiej w JLL.

Aktywność inwestorów z RPA wzrosła także Polsce. Na przykład fundusz Rockcastle przejął w 2015 r. centra handlowe Karolinka w Opolu, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu i Solaris w Opolu.

Z kolei w tym roku zawarta została spektakularna transakcja między Redefine Properties, który nabył 75 proc. udziałów w portfelu Echo Investment, obejmującym centra handlowe i biurowce w całej Polsce.

— Polska jako stabilny, duży rynek oferujący wiele ciekawych produktów inwestycyjnych, jest naturalnym kierunkiem ekspansji dla południowoafrykańskiego kapitału — mówi Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu