Nowy plan Marshalla zmodernizuje Polskę

Krzysztof Żmijewski
opublikowano: 11-02-2010, 00:00

Dla społeczeństwa zmiany klimatyczne nie są faktem niepodważalnym. Realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego za 320 mld EUR (100 mld na elektroenergetykę, 100 mld na sektor cieplny i termomodernizację, 20 mld na sektor gazowy, 100 mld na transport, bez autostrad) wydaje się kosztem zbędnym. Jednak ten wydatek jest bezwzględnie konieczny, i to niezależnie od naszej wiary w zagrożenia płynące ze zmian klimatu.

Podczas zorganizowanej pod patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji konferencji "Najnowsze wymiary polityki klimatycznej. Trzy idee, które czynią wolnym", profesor Michał Kleiber, prezes PAN, mówił o ogromnej szansie na budowę innowacyjnej Polski. Wniosek z dyskusji o wio- dących technologicznie rozwiązaniach szwedzkich,

brytyjskich i amerykańskich był taki: możemy uczynić z Polski kraj nowoczesny, bezpieczny, przyjazny dla obywateli i środowiska, w którym mróz i śnieg będzie budził radość dzieci, a nie przerażenie tysięcy ludzi odciętych od prądu. Musimy modernizować energetykę i transport, ocieplać budynki, energooszczędnie oświetlać ulice. Alternatywy po prostu nie ma.

Zadaniem wspominanej rady jest doradzanie, jak i gdzie inwestować, aby zoptymalizować efekt. Można to robić, wzorując się na innych. W Polsce rocznie zakopujemy lub wyrzucamy do lasu około 12 mln ton śmieci, odpowiadających 4 mln ton węgla — w Szwecji zaś śmieci służą do ogrzewania miast. W roku 2020 Szwedzi nie będą już używać węgla czy ropy, lecz tylko śmieci, odpady i biomasy — a w związku z tym nie będą musieli kupować drogich uprawnień do emisji CO2. Czysty zysk. Ale żeby zarobić, trzeba zainwestować. W przeciwnym razie światło może zgasnąć…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Żmijewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy