Nowy system kontroli statków

MIB
opublikowano: 16-09-2010, 00:00

Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy, których celem ma być poprawa bezpieczeństwa statków.

Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy, których celem ma być poprawa bezpieczeństwa statków.

Od 1 stycznia 2011 r. zostanie otwarty nowy rejestr internetowy, w którym będą ujawniane nazwy przedsiębiorstw żeglugowych osiągających słabe wyniki podczas ważnych inspekcji bezpieczeństwa.

Kontrole przeprowadzane przez państwa, na terenie których znajdują się porty (tzw. państwa portu), odgrywają zasadniczą rolę w zapobieganiu katastrofom statków, ofiarom w ludziach i szkodom w środowisku. Przedsiębiorstwa osiągające słabe wyniki w trakcie tych kontroli będą poddawane bardziej intensywnym i skoordynowanym inspekcjom w portach UE. W ten sposób producenci oraz przedstawiciele innych gałęzi przemysłu korzystający z transportu morskiego będą mogli wybierać do realizacji swoich zleceń tych armatorów, których statki są bezpieczne.

Zgodnie z dyrektywą UE 2009/16/WE w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu, od 1 stycznia 2011 r. zmieni się system inspekcji dotyczących bezpieczeństwa technicznego w portach na terenie UE. Będzie on oparty na zaawansowanym narzędziu informacyjnym Thetis (obsługiwanym przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa na Morzu). Thetis będzie śledzić wszystkie inspekcje bezpieczeństwa statków przeprowadzane w portach Unii. Rejestr internetowy będzie zawierał listę przedsiębiorstw, których statki w okresie trzech miesięcy przeszły kontrolę ze słabymi wynikami. Jednostki wymienione w rejestrze, które są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa osiągające złe wyniki, będą poddawane częstszym inspekcjom niż statki innych armatorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu