Nowy szef KGHM przegląda strategię

Na pierwszej konferencji Marcin Chludziński mówił o wojnach handlowych, podatku miedziowym, innowacyjności i energetyce

W piątek, przy okazji publikacji wyników pierwszego półrocza, rynkowi zaprezentował się po raz pierwszy nowy prezes KGHM. Marcin Chludziński zarządza miedziowym koncernem od 6 lipca, wcześniej był prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu. W piątek prezes zaprezentował wyniki za okres styczeń-czerwiec, kiedy w koncernie jeszcze nie pracował. Jeśli chodzi o przyszłość, zwrócił uwagę rynku na pięć spraw.

PREZES Z POPARCIEM: Od 6 lipca KGHM-em zarządza Marcin Chludziński. Nowy prezes ma poparcie zarówno premiera Mateusza Morawieckiego, jak i lokalnych (wrocławskich) struktur PiS.
Zobacz więcej

PREZES Z POPARCIEM: Od 6 lipca KGHM-em zarządza Marcin Chludziński. Nowy prezes ma poparcie zarówno premiera Mateusza Morawieckiego, jak i lokalnych (wrocławskich) struktur PiS. Fot. Marek Wiśniewski

Wąskie gardła poszerzone

Po pierwsze, KGHM uważnie monitoruje globalne wojny handlowe.

— Tym na pewno będziemy się w najbliższym czasie zajmować. Oczywiście trudno budować jednoznaczne scenariusze, bo dynamika zmian jest ogromna, a słowa łatwo wpływają na cenę miedzi i dolara. Reagujemy jednak na bieżąco, a nasz zespół hedżingowy, jeden z najlepszych w Polsce, ubezpiecza związane z tym ryzyka — mówi Marcin Chludziński.

Szef KGHM ma jednak nadzieję, że napięcia się powoli rozładują, a rozmowy na linii USA — UE — Chiny skończą się pozytywnie. Drugą ważną kwestią jest dla zarządu strategia.

— Prowadzimy w firmie przegląd strategiczny, po którym wrócimy do rynku z naszymi spostrzeżeniami — zapowiada Marcin Chludziński. Zarząd analizuje scenariusze rozwoju poszczególnych aktywów i ich założenia ekonomiczne. Prezes zapewnia, że szczególny nacisk kładzie na kwestie związane z efektywnością. Pytany o przyszłość aktywów zagranicznych Marcin Chludziński udzielał ogólnych odpowiedzi.

— To duża część naszego biznesu, więc przyglądamy się założeniom ekonomicznym tych projektów. Dotychczasowe programy, związane np. z usuwaniem wąskich gardeł w Sierra Gorda, przynoszą efekty, co widać w poprawie EBITDA. Nie ulega jednak wątpliwości, że wymaga to wciąż dużej uwagi — podkreśla Marcin Chludziński.

Podatek ma wpływ

Po trzecie, ważny będzie podatek miedziowy.

— To element, który istotnie wpływa na nasze wyniki. Zdajemy się jednak w tej sprawie na decyzje Ministerstwa Finansów. Służymy analizami dotyczącymi tego podatku, mamy w tej kwestii już kilka lat doświadczenia — podkreśla Marcin Chludziński. Po czwarte, nowy zarząd chce się koncentrować na innowacyjności.

— W tradycyjnym ujęciu KGHM to po prostu kopalnia. A mamy przecież również pod ziemią np. tysiące kilometrów światłowodów — zauważa Marcin Chludziński. Wreszcie po piąte, istotne będą kwestie związane z energetyką.

— KGHM to największy konsument energii elektrycznej w Polsce, ze zużyciem na poziomie 3 TWh rocznie — podaje szef koncernu.

Rezerwy i remonty

Notowania KGHM spadły na piątkowej sesji ponad 3 proc. Efekt wyników? KGHM podał, że w czerwcu zanotował spadek produkcji miedzi płatnej — wyniosła 50,6 tys. ton i była o 10 proc. niższa niż przed rokiem. Spółka wyjaśnia to postojem remontowym instalacji do przetopu koncentratów w Hucie Miedzi Głogów II. KGHM pokazał też słabszy zysk netto. Wyniósł w drugim kwartale 172 mln zł, wobec 96 mln zł rok wcześniej (o 68 proc. mniej od oczekiwań analityków). W raporcie podano, że wynik KGHM został obniżony o 139 mln zł rezerw, w tym 96 mln zł z tytułu spraw spornych dotyczących racjonalizacji i wynalazczości. Poprawę widać za to na poziomie EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja), która wyniosła w drugim kwartale 1,391 mld zł i była o 13 proc. wyższa od konsensu przygotowanego przez PAP. Przychody były tylko nieco wyższe od konsensu — o 2 proc. — i wyniosły 5,16 mld zł. Warto zwrócić uwagę na poprawę wyników Sierra Gorda, czyli chilijskiej kopalni KGHM. Zysk EBITDA kopalni, w której KGHM ma 55 proc. udziałów, wyniósł 170 mln zł, co oznacza wzrost o 133 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu