O dobrą lokatę coraz trudniej

Monika Dekrewicz Bankier.pl
opublikowano: 06-03-2017, 22:00

Klient, który dysponuje kwotą 10 tys. zł, może zapomnieć o lokacie dostępnej bezwarunkowo ze stawką wynoszącą choćby 2,0 proc. w skali roku.

Jeszcze trzy miesiące temu można było liczyć na 2 proc., jednak obecnie stawki na depozytach tego typu są znacznie niższe. Najwięcej za ulokowanie pieniędzy proponują Idea Bank (Lokata Korzystna) oraz Lion’s Bank (Lokata Profitable). Wybierając jeden z wymienionych depozytów, można otrzymać stawkę w wysokości 1,65 proc. w skali roku. Niewiele mniej oferuje T-Mobile Usługi Bankowe. Na Lokacie z oferty banku można odnotować zysk w wysokości 1,50 proc. w skali roku. Ostatnie miejsce w TOP3 zajmują ex aequo dwie oferty.

Nest Bank (Nest Lokata) oraz PlusBank (Lokata internetowa) oferują klientom stawkę o 0,2 pkt. proc. niższą (1,30 proc. w skali roku). Po spełnieniu dodatkowych warunków można liczyć na więcej. W marcu liderem zestawienia tego typu depozytów została Lokata Logujesz-Lokujesz, dostępna w Eurobanku, oprocentowana na 3,50 proc. w skali roku. Skorzystać z niej mogą wyłącznie osoby, które wcześniej nie zainstalowały aplikacji mobilnej banku na swoim smartfonie. Założyć ją można w ciągu 7 dni od jej aktywacji na pierwszym urządzeniu mobilnym.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Lokata Happy w Idea Banku, która do końca lutego dzieliła pozycję lidera wraz z depozytem Eurobanku. Obecnie jej stawka to 3 proc. w skali roku. Lokata jest skierowana wyłącznie do klientów, którzy do tej pory nie korzystali z oferty banku. Do najlepszej trójki dołączyła Lokata Profitable Plus, oferowana przez Lion’s Bank. Aby z niej skorzystać, trzeba założyć ROR w banku. Oprocentowanie wynosi 1,90 proc. w skali roku.

Dla majętnych

Najbardziej zyskowne oferty dla wkładu wynoszącego 10 tys. zł mogą przyciągnąć uwagę relatywnie wysokim oprocentowaniem, jednak nie wszystkie z nich będą dostępne, jeśli klient będzie chciał ulokować dziesięciokrotność tej sumy. Najlepsze lokaty dla 100 tys. zł można znaleźć w Idea Banku (Lokata Cloud) oraz Lion’s Banku (Lokata Fortune).

Stawka na obu lokatach w wariancie miesięcznym wynosi 2,30 proc. w skali roku. Oba banki stawiają przed klientem podobne warunki. Konieczne jest założenie konta, na którym klient jest zobowiązany utrzymywać saldo o wartości 10 proc. zakładanego depozytu przez cały okres jej trwania. O 0,80 pkt. proc. mniej oferują Nest Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Aby skorzystać z Nest Lokaty, konieczne będzie założenie konta osobistego.

W przypadku Lokaty od T-Mobile Usługi Bankowe nie obejdzie się bez wizyty w oddziale. Posiadacze rachunku w banku będą mogli jednak otworzyć lokatę przez internet lub infolinię. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje propozycja PlusBanku dostępna dla posiadaczy ROR, którą można otworzyć w bankowości internetowej. Lokata zakładana przez plusbank24 oferuje stawkę niewiele niższą od wiceliderów zestawienia — 1,40 proc. w skali roku. Mimo że stawki na lokatach są rekordowo niskie, nie przeszkadza to bankom w dalszej obniżce oprocentowania. W przypadku

lokat miesięcznych zmian nie było wiele, jednak warto o nich wspomnieć, ponieważ dotyczą dotychczasowego lidera obu zestawień. Mowa o Idea Banku, który pierwszego dnia miesiąca obniżył stawkę na swoim najbardziej rozpoznawalnym depozycie. Do tej pory Lokata Happy dzieliła pierwsze miejsce z propozycją Eurobanku, kusząc stawką wynoszącą 3,50 proc. w skali roku. O takim oprocentowaniu klienci mogą już zapomnieć. Wybierając lokatę miesięczną, mogą liczyć na 3 proc. Oprocentowanie pozostałych wariantów Lokaty Happy się nie zmieniło.

Żonglowanie procentami

Idea Bank żongluje również stawkami na lokatach dostępnych bez konieczności realizowania dodatkowych kryteriów (założenie konta czy posiadanie statusu nowego klienta). Prym w zestawieniu dla 10 tys. zł wiedzie Lokata Korzystna na 1,65 proc. w skali roku, która nie należy do stałej oferty banku. Lokata Nr 1 zwyczajowo zajmująca pozycję lidera posiada obecnie stawkę wynoszącą 1,60 proc. w skali roku. W porównaniu zzestawieniem najlepszych lokat miesięcznych z lutego oznacza to spadek o 0,20 pkt. proc. Na dość znaczące cięcie zdecydował się także Alior Bank. Lokata standardowa (1M) posiadała do tej pory stawkę wynoszącą 1 proc. w skali roku, co dawało jej czwarte miejsce w zestawieniu lokat bez dodatkowych warunków na kwotę 10 tys. zł. Nowe oprocentowanie depozytu wynosi 0,25 proc. w skali roku, co nie pozwoliło na znalezienie się rankingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrewicz Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu