Obudzić polskie innowacje

SylwesterSacharczuk
opublikowano: 08-07-2013, 00:00

Wsparcie UE: Dotacje 2014-20: więcej na innowacje i B+R, mniej na konkurencyjność. Granty dla firm na proste inwestycje? Tak dobrze już nie będzie

W trwającej od 2007 r. perspektywie budżetowej największe unijne wsparcie dla firm płynie z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Ten dobiega już końca — wykorzystanych zostało prawie 87 proc. jego budżetu. Przedsiębiorcy powinni przygotowywać się na następcę POIG, którym będzie program operacyjny pod roboczą nazwą Inteligentny Rozwój (POIR) — główne źródło dofinansowania dla firm w kolejnych siedmiu latach. Jakiego rodzaju wsparcia możemy się spodziewać?

FOT. Bloomberg
FOT. Bloomberg
None
None

— Nie będzie to zwykła kontynuacja, bo też przez te kilka lat znacznie zmieniły się nasze cele. Budowaliśmy bazę, podstawę infrastrukturalną, wzmacnialiśmy konkurencyjność firm. Te obszary w znacznej mierze zostały wypełnione. W najbliższych latach priorytetem będzie pobudzenie innowacyjności przez zwiększenie prywatnych nakładów na sektor B+R. Będziemy koncentrowali się na wzmacnianiu i budowie nowych powiązań między sektorami biznesu i nauki. Jednym z głównych celów ma być komercjalizacja wyników ich wspólnej pracy. W ten sposób chcemy ograniczyć trend zakupów już gotowych technologii z zagranicy — podkreśla Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.

— Nacisk na współpracę nauki i biznesu to dobry pomysł i jedyna możliwość, aby Polska podniosła się z ostatnich miejsc w unijnych rankingach innowacyjności — ocenia Jerzy Kwieciński, ekspert BCC i były wiceminister rozwoju.

Już bez e-dotacji

Co z konkurencyjnością firm z sektora MSP, którą do tej pory wspierała Innowacyjna Gospodarka? Tym zajmą się regionalne programy operacyjne realizowane na poziomie województw. Na poziomie krajowym finansowane będą tylko systemowe działania dotyczące wspierania sektora MSP.

— Nowy program będzie miał nieco węższy zakres od poprzednika, bo nie będzie w nim choćby działań wspierających e-usługi, e-administrację czy stymulujących gospodarkę elektroniczną. Tym zajmie się nowy program operacyjny Polska Cyfrowa. To oznacza, że będzie więcej pieniędzy na pozostałe cele POIR — mówi Iwona Wendel.

Jednak przedsiębiorcy będą musieli się przyzwyczaić, że czasy, w których granty były przeznaczane na proste działania inwestycyjne, już się skończyły. Teraz można je będzie sfinansować przez formy zwrotne, np. pożyczki.

W kierunku mocnych stron

Jednym z podstawowych zwrotów używanych w najbliższych latach przy rozmowach o nowym programie będą „inteligentne specjalizacje”.

— Chodzi o dziedziny nauki i obszary gospodarki, które są lub mogą być mocnymi stronami — mówi Iwona Wendel. Będą one określane na poziomie kraju oraz regionów, m.in. na podstawie strategii rozwoju województw lub regionalnych strategii innowacji. Również ze względu na nie wsparcie konkurencyjności MSP zostało przeniesione na poziom regionów — chodzi o możliwość lepszego dopasowania funduszy do potrzeb rozwojowych wynikających z inteligentnej specjalizacji i regionalnego potencjału.

Warto dodać, że w kwestii rozdziału unijnych pieniędzy nastąpi dalsza decentralizacja — teraz z poziomu regionów zarządzanych jest ok. 37 proc. funduszy, natomiast w przyszłej perspektywie ten wskaźnik skoczy aż do 60 proc. Tym samym zwiększy się wpływ samorządów województw na politykę spójności.

Od pomysłu do przemysłu

Jakie przykładowe działania będzie wspierał POIR? Promowane będą projekty „od pomysłu do przemysłu” obejmujące wsparcie innowacji w całym ich cyklu, czyli od fazy badań przez etap prac rozwojowych do wprowadzenia w życie nowego rozwiązania. Resort położy nacisk na tworzenie i rozwój infrastruktury B+R w firmach. Pieniądze pójdą też na przygotowanie przedsiębiorstw i jednostek naukowych do udziału w programach międzynarodowych, takich jak COSME czy Horyzont 2020 (w tym pokrycie kosztów przygotowania wniosku i doradztwa na etapie realizacji projektu).

Dotacje na ryzyko

Badania naukowe i innowacje to przedsięwzięcia o dużym ryzyku, dlatego główną formą ich finansowania mają być dotacje. Ale od nowej perspektywy wachlarz dostępnych instrumentów będzie znacznie szerszy.

— W POIR dostępne będzie wsparcie zwrotne, zwłaszcza w ramach instrumentów skierowanych do podmiotów rynku kapitałowego, takich jak fundusze venture capital czy sieci aniołów biznesu. Możliwe będzie też np. łączenie w ramach realizacji jednego przedsięwzięcia wsparcia dotacyjnego i zwrotnego — mówi wiceminister rozwoju.

Wybór mechanizmu finansowania i obszarów, które będą mogły skorzystać z tej formy, będzie zależał od oceny ex ante. Jakiego zastrzyku finansowego możemy oczekiwać?

Według planów na Inteligentny Rozwój pójdzie 10 proc. unijnego wsparcia przeznaczonego dla Polski na polityką spójności, co oznacza budżet programu w wysokości 7,23 mld EUR.

Pula na lata 2014-20 ma być porównywalna z tą, która jest dostępna obecnie w programie Innowacyjna Gospodarka. W czerwcu zakończyły się regionalne konsultacje dotyczące programu. W październiku odbędą się konsultacje międzyresortowe, a przyszły rok upłynie na przygotowaniu dokumentów programu i negocjacje z Komisją Europejską. Pierwsze konkursy z pieniędzmi mogą zostać ogłoszone najwcześniej pod koniec 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SylwesterSacharczuk

Polecane