Okiem praktyka: Rynek będzie należał do parterów biznesu

DCZ
17-12-2010, 12:01

Rynek w Polsce dzieli się więc na dwa typy firm: dostarczające pojedyncze szkolenia i te, które potrafią zrealizować kompletne, systemowe projekty rozwojowe i naprawcze — mówi Filip Wolfart, prezes firmy doradczo-szkoleniowej Inżynieria Personalna.

Kiedy firma szuka jedynie wykonawcy szkoleń, to organizuje przetarg, konkurs ofert. Ale kiedy potrzebuje partnera, który swoim know-how potrafi systemowo wesprzeć realizację celów strategicznych, to zwykle opiera się na rekomendacjach dotychczasowych klientów i zaufaniu do kompetencji konsultantów, budowanemu podczas pierwszych spotkań. Rynek w Polsce dzieli się więc na dwa typy firm: dostarczające pojedyncze szkolenia i te, które potrafią zrealizować kompletne, systemowe projekty rozwojowe i naprawcze.

Gdy klient szuka jedynie wykonawcy szkoleń to naczęściej zaprasza go do współpracy, gdy już sam zdiagnozował potrzeby i opracował zestaw działań rozwojowych. Nierzadko ma też precyzyjny program szkolenia. Nie przywiązuje wagi do systemowej diagnozy — dział HR pracuje równolegle z częścią biznesową firmy, nie zawsze rozumiejąc plany biznesowe. Wykonawcy przeprowadzają więc najczęściej mniej lub bardziej powiązaną serię szkoleń dla mniej lub bardziej celowo dobranej grupy.

Są już jednak firmy doradczo-szkoleniowe, które mogą być partnerem dla zarządów w realizowaniu konkretnych celów biznesowych. I zapotrzebowanie na ich usługi będzie rosło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Okiem praktyka: Rynek będzie należał do parterów biznesu