OMV planuje przejęcie Verbung za 12,4 mld EUR

(Marek Druś)
09-05-2006, 11:04

OMV rozważa przejęcie Verbund, jednej z największych austriackich spółek użyteczności publicznej. Wartość transakcji może sięgnąć 12,4 mld EUR. Koncern naftowy tłumaczy swoje plany koniecznością zbudowania firmy zdolnej konkurować na europejskim rynku.

OMV rozważa przejęcie Verbund, jednej z największych austriackich spółek użyteczności publicznej. Wartość transakcji może sięgnąć 12,4 mld EUR. Koncern naftowy tłumaczy swoje plany koniecznością zbudowania firmy zdolnej konkurować na europejskim rynku.

Tendencję do łączenia się dużych firm branży energetycznej widać już w Europie od jakiegoś czasu. W Hiszpanii o przejęcie Endesy rywalizują miejscowy Gas Natural i niemiecki E.ON. We Francji Suez ma łączyć się z Gaz de France w związku z zagrożeniem próbą przejęcia go przez włoski Enel.

Państwo ma 32 proc. akcji OMV i 51 proc. akcji Verbund. Realizacja planu połączenia spółek wymagałoby zmiany obowiązującego w Austrii prawa, które wymaga, aby państwo posiadało co najmniej 51 proc. akcji spółki. Według prasy, w powstałym po ewentualnej fuzji OMV-Verbund cztery miejsca w radzie nadzorczej przypadłyby OMV, a pozostałe przedstawicielom Verbund.

Nieoficjalnie mówi się, że plany fuzji OMV i Verbund wynikają także z obaw, które wywołały plany ekspansji Gazpromu w środkowej i zachodniej Europie. Rosyjski koncern jest największym dostawcą gazu do Austrii. Austriaccy politycy chcieliby zmniejszyć zależność od dostaw gazu z Rosji. OMV planuje zwiększenie zaangażowania na rynku gazu. Chce m.in. wybudować mierzący 3,3 tys. km rurociąg, którym popłynąłby do Europy Zachodniej gaz z Iranu. Jego uruchomienie zaplanowano na 2011 rok. Verbung mógłby wykorzystać cześć gazu do zasilenia krajowych elektrowni, a także elektrowni w Europie Wschodniej.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / OMV planuje przejęcie Verbung za 12,4 mld EUR