OPEC nie zmieni kwot wydobywczych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-01-2005, 09:03

Zrzeszeni w OPEC (Organizacji Państw-Eksporterów Ropy Naftowej) producenci  postanowili w sobotę na spotkaniu w Wiedniu, że nie będą zmieniać kwot wydobywczych. Ustalili za to, że będą interweniować, jeśli ceny ropy zaczną spadać po zakończeniu zimy.

Zrzeszeni w OPEC (Organizacji Państw-Eksporterów Ropy Naftowej) producenci  postanowili w sobotę na spotkaniu w Wiedniu, że nie będą zmieniać kwot wydobywczych. Ustalili za to, że będą interweniować, jeśli ceny ropy zaczną spadać po zakończeniu zimy.

    Zdecydował o tym komitet złożony z trzech krajów: Iranu, Kuwejtu i Nigerii. Poparły je państwa znad Zatoki Perskiej, w tym Arabia Saudyjska, główna rozgrywająca w kartelu.

    W niedzielę w stolicy Austrii rozpoczyna się konferencja OPEC.

    W ubiegłym roku czołowym tematem obrad była kwestia wysokiej, sięgającej 50 dolarów za baryłkę, ceny surowca i ewentualnych skutków drożyzny dla tempa rozwoju gospodarki światowej.

    Pytany o to w sobotę saudyjski minister, Ali Al-Naimi, stwierdził, że "gospodarka świata jest już tak duża, że drobne fluktuacje cen ropy nie grają specjalnej roli".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane