OPEC spodziewa się słabego popytu na ropę do końca 2019 r.

opublikowano: 16-08-2019, 13:59

Spowolnienie gospodarcze spowodowało, że OPEC nie spodziewa się ożywienia na rynku ropy do końca tego roku, pisze Reuters.

W comiesięcznym raporcie kartel obniżył prognozę wzrostu popytu na ropę w 2019 roku o 40 tys. baryłek dziennie. Spodziewa się lekkiej nadwyżki na rynku w 2020 roku.

Reuters wskazuje, że „niedźwiedzia” prognoza, tłumaczona spowolnieniem gospodarczym oraz brexitem, może być argumentem dla OPEC i jego sojuszników, głównie Rosji, za kontynuowaniem polityki cięcia wydobycia w celu podtrzymania cen.
OPEC spodziewa się, że popyt na jego ropę będzie wynosił średnio 29,41 mln baryłek dziennie w 2020 roku. To 1,3 mln baryłek mniej niż w tym roku, ale o 140 tys. baryłek więcej niż kartel prognozował jeszcze w lipcu.

Raport OPEC sugeruje, że w 2020 roku będzie nadwyżka dostaw ropy sięgająca 200 tys. baryłek dziennie jeśli kartel utrzyma wydobycie na poziomie z lipca obecnego roku, a inne rzeczy także się nie zmienią. W lipcu wydobycie ropy przez OPEC wynosiło 29,61 mln baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy