OPEC za ropą po 100 USD

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 2010-10-15 11:25

Niektóre kraje OPEC chętnie widziałyby ceny surowca na poziomie 100 USD, jednak członkowie kartelu przekraczają limity produkcji aż o 1,9 mln baryłek dziennie.

Spadek wartości dolara skłania niektóre kraje do optowania za cenami surowca na poziomie zbliżonym nawet do 100 USD. Mierzący wartość waluty amerykańskiej wobec walut partnerów handlowych USA, tzw. indeks dolara spadł od czerwca o 13 proc., notując wartość najniższą od 10 miesięcy.

- Dotychczas idealnym przedziałem cenowym było dla nich 60 – 80 USD, teraz mówią o 80 – 100 USD. To sugeruje, że tak naprawdę są zadowoleni z dość wysokich cen surowca, ale nie podoba im się słaby dolar – komentował Sean Brodrick, analityk surowcowy Weiss Research na Florydzie.

Obecne wydobycie członków kartelu związanych ograniczeniami przekracza limity wydobycia aż o 1,9 mln baryłek dziennie. W czwartek limity pozostawiono na poziomie 24,845 mln baryłek.

Możesz zainteresować się również: