Czytasz dzięki

Operacja blitzkrieg zakończona

opublikowano: 11-11-2019, 22:00

Ugoda między ZUS-em a konsorcjum Comarchu stała się faktem. Zatwierdził ją sąd. Wysokiej k ary dla spółki IT nie będzie.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Żoliborza zatwierdził treść ugody między ZUS-em a Comarchem kończąc definitywnie spór dotyczący podziału umowy na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego (KSI) ZUS. Przypomnijmy, że ZUS w lutym wypowiedział Comarchowi część wartej 242 mln zł umowy na utrzymanie KSI, naliczając 24,2 mln zł kar. Odebraną Comarchowi część prac zlecił Asseco Poland z wolnej ręki. Spółka z Krakowa złożyła skargę na zlecenie konkurentowi pracy w tym trybie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), ale ta uznała, że ZUS działał zgodnie z prawem. Później ZUS na poczet kar umownych uruchomił gwarancję bankową.

W lutym ZUS wypowiedział umowę w sprawie kluczowego systemu, przeprowadził negocjacje i podpisał nowy kontrakt. To wszystko w ciągu kilku godzin i w gorsecie prawa zamówień publicznych.
Zobacz więcej

Bezprecedensowa operacja:

W lutym ZUS wypowiedział umowę w sprawie kluczowego systemu, przeprowadził negocjacje i podpisał nowy kontrakt. To wszystko w ciągu kilku godzin i w gorsecie prawa zamówień publicznych.

Zobacz także

W maju ZUS i Comarch zaczęły uzgadniać treść ugody, a zakończyły w połowie lipca. Comarch ujawnił wcześniej niektóre zapisy w komunikacie giełdowym, a o innych „PB” dowiedział się nieoficjalnie. Zgodnie z postanowieniami ugody krakowska firma IT uniknie 24,2 mln zł kary umownej. Strony zrzekną się też wzajemnych roszczeń. Comarch uzna karę za zatrudnienie dwóch pracowników ZUS (240 tys. zł za osobę) oraz zaakceptuje zmniejszenie wynagrodzenia za czasową niedostępność systemu EPWD (łącznie około 330 tys. zł). ZUS wycofa z sądu pozew wobec Comarchu o zniesławienie w związku z tezami w pismach do KIO, a spółka opublikuje w ciągu siedmiu dni na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym wyrazi ubolewanie.

Comarch wycofa też sądu skargę na wyrok KIO w sprawie trybu wolnej ręki dla Asseco. Mimo kryzysu w relacjach między ZUS-em i Comarchem wydaje się, że ostatnich miesiącach współpraca zakładu i krakowskiej spółki układa się płynnie. W lipcu wartość usług świadczonych przez spółkę przy KSI wzrosła do 2,8 mln zł brutto, czyli była prawie dwukrotnie większa niż w marcu. Od tamtej pory do Comarchu trafiły kolejne usługi. Dodatkowo krakowska spółka kosztem blisko 5 mln zł stworzyła dla ZUS-u koncepcję tzw. KSI 2.0.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane