OPIS1-Wejście Polski do strefy euro w 2006-Kołodko

Siódmy Narodowy Fundusz Inwestycyjny im. Kazimierza Wielkiego S.A.
opublikowano: 27-07-2002, 14:54

(Depesza uzupełniona o tło)

ŁÓDZ (Reuters) - Wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko powiedział w trakcie sobotniej konferencji prasowej, że jest za tym, by Polska weszła do strefy euro w 2006 roku. Polska chce wejść do struktur Unii Europejskiej w 2004 roku.

"Sądzę, że tamta ścieżka była trafnie sformułowana i dzisiaj, kiedy już euro istnieje (...) i dziś kiedy członkostwo Polski, z korzyścią i dla rozwoju polskiej gospodarki w Unii Europejskiej jest przesądzone, pytanie jest aktualne, kiedy najlepiej dla nas z punktu widzenia maksymalizacji naszych korzyści byłoby wejść do obszaru euro, podtrzymuje to co powiedziałem w 1996 jest to w roku 2006" - powiedział Kołodko.

Po wejściu do Unii Europejskiej, Polska przez dwa lata będzie musiała powiązać kurs złotego z kursem euro w ramach systemu ERM 2.

Wśród kilku warunków wstąpienia do strefy euro znajduje się punkt ograniczenia deficytu budżetowego do poniżej trzech procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Relacja ta w tym roku i w następnym w Polsce będzie się utrzymywać na poziomie powyżej pięciu procent, jednak Kołodko sugerował wcześniej, ze będzie sie starał zredukować deficyt do poziomu takiego jak w państwach strefy euro do 2005 roku.

Jednakże analitycy są sceptyczni, czy Kołodce, który będąc poprzednio ministrem finansów raczej nie był skory ograniczać wydatków państwa, będzie miał na tyle politycznej siły by przeforsować teraz niepopularne decyzje w planowaniu wydatków.

Kołodko powołany na stanowisko ministra finansów trzy tygodnie temu, nadal nie podał szczegółów swojej długoterminowej strategii makroekonomicznej, w jaki sposób zamierza ograniczać deficyt budżetowy. Natomiast jego krótkoterminowa polityka sprzyja bardziej zwiększeniu państwowej pomocy oraz gwarancji ze strony skarbu państwa.

Polsce udało się osiągnąć kolejne bardzo trudne kryterium wejścia do strefy euro - zmniejszając poziom średniorocznej inflacji do 1,6 procent w czerwcu, niżej niż wymagają tego regulacje Europejskiej Unii Monetarnej.

Obecnie na temat drogi Polski do euro ma pracować wspólna grupa ekspertów ministerstwa finansów i banku centralnego. Kołodko powiedział na konferencji, że polski sposób do europejskiej waluty zostanie przedstawiony dopiero po sformułowaniu wniosków przez tych specjalistów. Bank centralny przedstawiał wcześniej opinię, że Polska powinna wejść do strefy euro wcześniej niż później po wejściu do UE, ponieważ zmniejszyłoby to koszty pieniądza i pozytywnie wpłynęło na kondycję polskich firm.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Siódmy Narodowy Fundusz Inwestycyjny im. Kazimierza Wielkiego S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Wejście Polski do strefy euro w 2006-Kołodko