OPIS3-MinFin planuje zamrożenie progów podatkowych

STGroup S.A.
26-10-2001, 15:28

(Depesza uzupełniona o opinię analityka w paragrafach XIII-XIV)

WARSZAWA (Reuters) - Ministerstwo Finansów planuje zamrożenie na trzy lata progów podatkowych osób fizycznych na poziomie z tego roku, wprowadzenie 20-procentowego podatku od odsetek z lokat bankowych oraz likwidację dużej ulgi budowlanej, wynika z dokumentu uzyskanego przez Reutera.

Propozycje te są elementem zaproponowanego przez wicepremiera i ministra finansów Marka Belki progamu uzdrawiania finansów publicznych. Mają one na celu załatanie dziury budżetowej i umożliwienie utrzymania przyszłorocznego deficytu na deklarowanym poziomie maksymalnie 40 miliardów złotych.

Ministerstwo ocenia, że w roku budżetowym 2002 proponowane zmiany podatkowe spowodują zwiększenie wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych o około 4,2 miliarda złotych.

Resort finansów chce wprowadzić 20-procentowe opodatkowanie odsetek i dyskonta od papierów wartościowych wyemitowanych przez skarb państwa, a także obligacji emitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Ponadto opodatkowaniu będa podlegać odsetki zgromadzone na rachunku podatnika, a także dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z wyjątkiem funduszy emerytalnych.

Zdaniem ministerstwa opodatkowanie dochodów od oszczędności nie spowoduje zaprzestania oszczędzania.

"Zakładając przeciętną ważoną dochodowość lokat terminowych i lokat w obligacje rządowe na poziomie 8-9 procent, przy 20-procentowej stawce podatku dochodowość takich inwestycji zmniejszy się o 1,6-1,8 procent do 6,4-7,2 procent, ale i tak będzie nominalnie wysoka" - podano.

Ministerstwo szacuje, że opodatkowanie niektorych przychodów kapitałowych przyniesie budżetowi dodatkowe dwa miliardy złotych.

Odmienne zdanie na ten temat ma bank centralny. Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) propozycja wprowadzenia tego podatku jest "niepokojąca".

"Opodatkowanie dochodow od oszczędności to samo w sobie obniżenie oprocentowania oszczędności przy pozostawieniu na tym samym poziomie oporcentowania kredytow, a Polska potrzebuje nie mniej, a więcej oszczędności dla rowoju" - powiedział w Radiu Zet Balcerowicz.

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła wszystkie stopy procentowe o 150 punktów bazowych do 13-17 procent.

"Ta propozycja jest niepokojąca i mam nadzieję, że ostatecznie nie zostanie ona przyjęta" - powiedział Balcerowicz.

Analitycy ostrzegają, że jeśli podatek od odsetek z lokat zostanie wprowadzony kolejne redukcje stóp procentowych mogą zostać odsunięte w czasie.

"Jeśli rząd nie przyjmie tego podatku, RPP obniży stopy po raz kolejny bardzo szybko" - powiedział Mateusz Szczurek z ING Bank.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych autorstwa ministerstwa trafić ma pod obrady rządu dziś. Rada ministrów zbiera się o godzinie 18.00.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STGroup S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS3-MinFin planuje zamrożenie progów podatkowych