OPIS3-RPP nie zmieniła stóp, konferencja o 14.00

opublikowano: 20-07-2001, 11:36

(Depesza uzupełniona o reakcję rynku i komentarze analityków)

WARSZAWA (Reuters) - Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła w piątek stóp procentowych. Giełda niemal nie zareagowała na decyzję RPP, złoty zaś na krótką chwilę wzmocnił się, by następnie wrócić do ustalonego wcześniej poziomu.

"Rada postanowiła: nie zmieniać parametrów polityki pieniężnej, to znaczy utrzymać stopy NBP na dotychczasowym poziomie oraz utrzymać neutralne nastawienie w polityce pieniężnej" - podano.

Konferencja prasowa została zwołana na godzinę 14.00.

Większość analityków przewidywała, że RPP nie zmieni stóp na swym zakończonym w piątek posiedzeniu. Główna stopa rynkowa wynosi obecnie wciąż 15,5 procent. RPP trzykrotnie obniżała w tym roku stopy procentowe w sumie o 350 punktów bazowych.

"Nie jestem zaskoczony decyzją RPP ponieważ nikt nie spodziewał się redukcji stóp procentowych w tym miesiącu i sądzę, że decyzja ta nie będzie w żaden sposób wpływać na giełdę w najbliższych dniach" - powiedział Artur Szeski, szef działu analiz w CDM Pekao SA.

Decyzja RPP była wliczona w ceny na giełdzie. Do godziny 11.29 WIG20 stracił 1,0 procent obniżając się do 1.176,9 punktu przy bardzo małych obrotach.

Z kolei złoty po ogłoszeniu decyzji wzmocnił się, by następnie wrócić do ustalonego wcześniej poziomu.

"Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami, ale wbrew nadziejom. Dane o produkcji przemysłowej wskazywały na możliwość obniżki stóp, ale sytuacja z budżetem jest na tyle słaba, że do redukcji nie mogło dojść" - powiedział Robert Nejman, zarządzający w CA IB Investment Management.

"Złoty się nieco umocnił, a giełda w ogóle nie zareagowała. Widać z tego, że analitycy byli zgodni w ocenie sytuacji" - dodał.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS3-RPP nie zmieniła stóp, konferencja o 14.00