Orlen jest coraz bliżej Unipetrolu

Reuters, Marcin Goralewski
opublikowano: 15-03-2005, 00:00

PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej zawiadomienie o planowanym połączeniu z czeskim koncernem paliwowym Unipetrol. Zgoda władz antymonopolowych to ostatni warunek realizacji podpisanej w ubiegłym roku umowy.

Płocki koncern w czerwcu 2004 r. kupił za około 595 mln USD 63 proc. akcji Unipetrolu, który posiada udziały w czołowej rafinerii w Czechach, sieci stacji benzynowych oraz kilku spółkach chemicznych. To największa inwestycja zagraniczna Orlenu. Po audycie wartość transakcji może wzrosnąć o 15 proc. lub spaść o 25 proc. Bardziej prawdopodobne jest podniesienie ceny. Czeska spółka pochwaliła się niedawno bardzo dobrymi wynikami finansowymi, a od stycznia jej giełdowy kurs wzrósł dwukrotnie. Hossa sprawiła, że Orlen może wycofać się z planu skupu wszystkich walorów i wycofania spółki z praskiej gieldy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters, Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen jest coraz bliżej Unipetrolu