OSM Łowicz odprawia inwestorów

Dwie największe mleczarskie spółdzielnie były gotowe przejąć trzecią w rankingu, ale odrzuciła propozycję. Kolejny duży inwestor też wie, że odejdzie z kwitkiem.

Mlekovita z ponad 4,4 mld zł obrotów, Mlekpol z prawie 4 mld zł obrotów i Polmlek z około 2,5 mld zł obrotów (z mleczarstwa), a więc trzech czołowych graczy na rynku mleka w Polsce, miało złożyć oferty na przejęcie OSM Łowicz. To trzecia pod względem wielkości (po Mlekovicie i Mlekpolu, Polmlek ma dwóch właścicieli ) spółdzielnia mleczarska, o której problemach słychać od dawna. I wszyscy kandydaci mieli dostać kosza.

Z KUTNA DO ŁOWICZA:
Z KUTNA DO ŁOWICZA:
Iwona Grzybowska jest prezesem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu od sierpnia tego roku, wcześniej szefowała spółce Zorina w Kutnie, która należy do tamtejszej spółdzielni mleczarskiej.
Fot. ARC

— Ofertę złożyliśmy i nie byliśmy jedyni, ale połączenia nie należy się spodziewać, bo do tego potrzebna jest chęć obu stron — ucina Andrzej Grabowski, współwłaściciel Polmleku.

O szczegółach nie chce mówić. Komentarza Mlekpolu nie udało nam się uzyskać. Nieco bardziej wylewny jest Dariusz Sapiński, szef Mlekovity.

— Docierają do nas informacje o kolejnych zebraniach członków spółdzielni oraz tym, że wybrali samodzielność. Nie zamierzamy walczyć o to przejęcie, choć byłoby ono wielką szansą dla Łowicza na dołączenie do silnej grupy, bo tylko taka ma rację bytu na globalnym rynku mleka. Może do tego dojrzeją, czas pokaże. Na razie jest tam nowy zarząd, młody i z ambicjami. Mają inne spojrzenie, chcą się podjąć sami rozwoju spółdzielni. Niech próbują — twierdzi Dariusz Sapiński.

Problemy i protesty

W sierpniu nowym prezesem OSM w Łowiczu została Iwona Grzybowska. Zastąpiła Karolinę Strzelecką, która szefowała spółdzielni od lutego zeszłego roku, a stanowisko przejęła po wieloletnim prezesie — Janie Dąbrowskim. Do czasu zamknięcia wydania Iwona Grzybowska nie zdecydowała się porozmawiać z „PB” o sytuacji spółdzielni. O tym, co się dzieje w środku, dużo pisały jednak lokalne portale internetowe. Łowicz.naszemiasto.pl donosił o protestach z połowy sierpnia — 50 osób pojawiło się pod siedzibą OSM i protestowało przeciwko przejęciu jej przez inwestora branżowego. Już wtedy pojawiały się informacje, że spółdzielnia ma prowadzić rozmowy z Mlekovitą, Mlekpolem i Polmlekiem ze względu na swoje zadłużenie i problemy z odchodzącymi do konkurencji (z powodu lepszych stawek) dostawcami mleka. „Dziennik Łódzki” donosił, że od września ceny płacone przez spółdzielnie lekko wzrosły.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, OSM Łowicz miała w zeszłym prawie 1,64 mld zł przychodów, co było zbliżone do poziomu z 2014 r. W 2017 r. spółdzielnia zarobiła na czysto 1,9 mln zł, a w 2014 r. prawie 10 razy więcej.

Medialna ofensywa

Pod koniec czerwca tego roku po dłuższej nieobecności OSM Łowicz pokazywała się szeroko w mediach z nową strategią, której elementem miały być wielkie porządki — wyrzuciła 220 produktów z portfela, zrobiła rebranding marki Łowickie i ruszyła z pierwszą po ponad 20 latach dużą kampanią reklamową.

— Straciliśmy najwyższą pozycję w niektórych kategoriach, ale zabieramy się do ich odbudowy. Źle wychodziliśmy na tym, że Mlekovita i Mlekpol mają swoje marki parasolowe, w które inwestują, a my nie, więc nadrabiamy to — mówił wtedy w rozmowie z „PB” Wojciech Jezierski, ówczesny wiceprezes OSM Łowicz.

Przyznał, że sprzedaż spółdzielni spadła, bo zakończyła współpracę z dwoma innymi spółdzielczymi podmiotami — w Kaliszu i Koninie, które skupowały dla niej mleko i produkowały na jej zlecenie (OSM Kalisz trafiła już pod skrzydła Mlekovity). Przy tej okazji OSM Łowicz wysyłała rynkowi sygnały świadczące o zainteresowaniu połączeniem.

— Koncentrujemy się raczej na rozwoju organicznym, bierzemy jednak pod uwagę również połączenie się z kimś dużym. Kiedyś wiele o tym w branży się mówiło, ale nic z tego nie wynikło, bo brakowało odważnych. Zmiany na rynku mleka — uwolnienie kwot i kolejne kryzysy — dowiodły jednak, że gigant niewiele może. Kilku gigantów natomiast miałoby inną siłę przebicia i branża wydaje się do tego dojrzewać— twierdził były wiceszef OSM Łowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane