Ostatni dzwonek zabrzmi w czerwcu

Urszula Zalewska
opublikowano: 15-05-2006, 00:00

Wkrótce zacznie się ostatni w bieżącej perspektywie finansowej wyścig po dotacje inwestycyjne z programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Pierwszy dzień czerwca to początek ostatniej rundy naboru wniosków do działania 2.2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP). Przewiduje ono wsparcie przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji. Do podziału jest 166 mln zł.

Jak dotąd z dotacji w ramach tego działania skorzystały z głównie największe przedsiębiorstwa — wśród beneficjentów jest chociażby KGHM Polska Miedź czy Zakłady Azotowe Anwil. Zwróciła na to uwagę Komisja Europejska, dla której najważniejsze jest wsparcie średnich i małych firm. Udziela się go na podstawie polskiej ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji.

— Zgodnie z przepisami ustawy o wsparcie mogą ubiegać się zarówno duzi przedsiębiorcy, jak i ci z sektora małych i średnich firm. Zgodnie z kryteriami oceny wniosków, o przyznaniu wsparcia decyduje liczba przyznanych punktów, a nie wielkość przedsiębiorstwa. Dlatego nie można wykluczyć wyższego udziału dużych przedsiębiorstw w kwocie wsparcia — mówi Jadwiga Karwatka, zastępca dyrektora departamentu instrumentów wsparcia w Ministerstwie Gospodarki.

Jednocześnie deklaruje „podjęcie działań dla zwiększenia udziału małych firm” w podziale dotacji z tego źródła.

Przygotowując wniosek warto zwrócić uwagę na innowacyjność przedsięwzięcia, która premiowana jest nawet 40 punktami (maksymalna łączna ocena to 172 punkty).

— Konieczne jest udokumentowanie zastosowania nowej technologii, stosowanej na świecie krócej niż rok. Warto także wykazać, że projekt jest zgodny z obszarami priorytetowymi 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej — zwraca uwagę Jan Święcicki, kierownik ds. kluczowych klientów z Alma Consulting Group.

Szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw jest zaplanowanie inwestycji w jednym z parków przemysłowych lub technologicznych. Dotychczas w tej kategorii było niewielu chętnych na dotacje, a to oznacza, że wniosek w niej złożony ma duże szanse być najlepszym (zwłaszcza że może być jedynym). Niestety oznacza to także, że automatycznie na tę kategorię przypada najmniej środków. Potencjalny zwycięzca musi się zatem liczyć z tym, że dostanie tylko ułamek kwoty, o którą wystąpi.

Niezbędne jest także udokumentowanie posiadania praw własności intelektualnej.

— Firma, ubiegająca się o wsparcie, musi być właścicielem lub współwłaścicielem patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Jeśli jest spółką zależną, takim prawem może dysponować jej spółka-matka — mówi Jan Święcicki.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest także przedstawienie tytułu prawnego do nieruchomości, na której ma być zrealizowana inwestycja. Nie musi to być akt własności — wystarczy umowa przedwstępna lub umowa dzierżawy. Znane są jednak przypadki, kiedy urzędnicy Ministerstwa Gospodarki interpretowali ten przepis na niekorzyść przedsiębiorcy i odrzucali wnioski z powodów formalnych.

Nabór wniosków potrwa od 1 do 30 czerwca. Instytucją odpowiedzialną za działanie 2.2.1. SPO WKP jest Ministerstwo Gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu