Ostatni moment na ugodę skarbu państwa z Eureko

Paulina Sztajnert
03-12-2004, 00:00

Minister skarbu przyznaje, że Polska może przegrać arbitraż w sprawie PZU. To zmusza go do szybkiej ugody z Holendrami.

Do końca roku skarb państwa powinien zawrzeć ugodę w sporze o PZU z holenderskim holdingiem ubezpieczeniowym Eureko. Przed sądem w Sztokholmie wciąż toczy się postępowanie arbitrażowe. Rozpoczęte na początku sierpnia rozmowy o polubownym rozwiązaniu konfliktu zaczynają jednak zmierzać do szczęśliwego końca.

Kontrola zostanie

Jest już koncepcja ugody.

— Zawarte w niej muszą być zapisy, które decyzje w najważniejszych sprawach dotyczących PZU pozostawią pod kontrolą skarbu państwa. I mogę zapewnić, że właśnie w takim kierunku rozmowy zmierzają — twierdzi Jacek Socha, minister skarbu państwa.

Nie ma nic dziwnego w tym, że rząd dąży do zawarcia ugody z holenderskim współwłaścicielem PZU, w rękach którego znajduje się obecnie 21 proc. akcji towarzystwa.

— Jest bardzo prawdopodobne, że częściowo przegramy arbitraż. Lista zagadnień podnoszonych przez Eureko jest długa, a liczba ich interpretacji także niemała. Pamiętać należy, że Eureko wystąpiło o odszkodowanie, które mogłoby nas sporo kosztować — dodaje minister.

To nie jedyne argumenty przemawiające za znalezieniem rozwiązania nim arbitrzy ogłoszą werdykt.

— Jeżeli przegramy arbitraż, to nasza pozycja przetargowa w rozmowach na temat wykonania aneksu z 2001 r. zmieni się diametralnie — ostrzega Jacek Socha.

Przypomnijmy, że umowa ta dotyczy prawa Eureko do zakupu kontrolnego pakietu akcji PZU w momencie oferty publicznej. Do zawarcia ugody skłania ministerstwo także to, że Eureko zapewnia je o planach długofalowego zaangażowania w PZU.

Werdykt arbitrów ma zapaść najpóźniej na początku 2005 r.

Groźna uchwała

Tymczasem dzisiaj posłowie głosować będą nad odrzuceniem uchwały nawołującej rząd do zerwania rozmów z Eureko. Zgłosił ją Zygmunt Wrzodak, poseł LPR.

— Umowa z Eureko jest bezprawna, zawarto ją nielegalnie — przekonuje Zygmunt Wrzodak.

Do odrzucenia tej uchwały namawiał wczoraj posłów minister skarbu. Jego zdaniem, rozpoczęcie debaty nad tą sprawa w Sejmie zwiąże mu ręce i może uniemożliwić szybkie rozwiązanie sporu. Komisja skarbu uznała argumenty Jacka Sochy i rekomendowała Sejmowi odrzucenie uchwały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ostatni moment na ugodę skarbu państwa z Eureko