Ostatni taki wzrost w Szwajcarii

Bartek Godusławski
opublikowano: 04-03-2015, 00:00

Gospodarka Helwetów rosła pod koniec 2014 r. szybciej, niż prognozowali analitycy. Ale to ostatnie tchnienie, więc frank powinien słabnąć.

PKB Szwajcarii w ostatnich trzech miesiącach 2014 r. wzrósł o 0,6 proc. kw./kw., czyli dwa razy więcej, niż wynosiła średnia oczekiwań rynkowych. W całym ubiegłym roku dynamika sięgnęła 2 proc. Zdaniem ekspertów, przyszłość nie wygląda już jednak tak różowo. Po odejściu w styczniu przez tamtejszy bank centralny (SNB) od utrzymywania minimalnego poziomu kursu EUR/CHF, frank się umocnił, co skruszyło fundamenty, bo nastawieni na eksport Szwajcarzy tracą konkurencyjność. Jeszcze w grudniu SNB zakładał, że w tym roku PKB urośnie o 2 proc., a teraz nic nie zostało po optymizmie i zakładane jest istotne spowolnienie dynamiki wzrostu.

TRZY PYTANIA DO... KRYSTIANA JAWORSKIEGO, EKONOMISTY CREDIT AGRICOLE
Recesja u bram

1 Skąd taki wzrost w Szwajcarii?

Dynamika jest solidna, jeśli zestawimy ją z oczekiwaniami analityków, ale jeśli porównamy ją z sytuacją w trzecim kwartale, to widać nawet lekkie spowolnienie. Chociaż dynamika eksportu się obniżyła, to import spowolnił bardziej, więc na PKB pozytywnie wpłynął eksport netto. W IV kwartale w Szwajcarii odnotowano deflację, stąd w portfelach obywateli jest realnie więcej pieniędzy. To wpłynęło na konsumpcję prywatną, która była kluczowa dla wzrostu PKB w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

2 Jak teraz, po uwolnieniu kursu franka, rysują się perspektywy dla tamtejszej gospodarki?

To był niewątpliwie ostatni tak dobry kwartał dla gospodarki szwajcarskiej. Odejście do sztywnego kursu będzie miało negatywny wpływ na eksport, a pozytywny na import, co będzie hamowało tempo wzrostu PKB. Pogorszenie koniunktury widzimy już w danych o PMI. Wskaźnik spadł od grudnia z poziomu 53 pkt. do 47 pkt. w lutym. To najmniej od października 2012 r. Dlatego nie można wykluczać w tym roku recesji w Szwajcarii.

3 Czy bank centralny będzie próbował wpływać na kurs waluty?

Istnieje możliwość, że SNB obniży stopy procentowe, aby pomóc gospodarce. Stanie się to jednak niekoniecznie już na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 9 marca, ale wtedy bankierzy zaprezentują najnowsze prognozy i zobaczymy, jakie są perspektywy dla gospodarki. Na razie frank się osłabia i jest niżej niż wtedy, kiedy zniesiono barierę, jednak przedstawiciele banku centralnego wciąż uważają, że jest przewartościowany wobec euro i dolara. Jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywała, to prawdopodobnie dojdzie do interwencji w celu osłabienia waluty.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu