Ostrożny optymizm chemików

opublikowano: 03-01-2021, 20:00

Silniejszy zwrot branży ku ekologii – taki może być zdaniem menedżerów z polskiego sektora chemicznego skutek pandemii.

Największe polskie firmy chemiczne to najczęściej producenci nawozów mineralnych oraz tworzyw sztucznych. Przykładem może tu być należący do Orlenu włocławski Anwil, czy kluczowe zakłady tworzące Grupę Azoty.

Miniony rok pokazał, że w tych dwóch chemicznych gałęziach sytuacja była bardzo różna m.in. z powodu pandemii.

- To, że działamy w różnych segmentach pozwoliło nam już niejednokrotnie oprzeć się niekorzystnym czynnikom i ten pozytywny wpływ dywersyfikacji widać w wynikach finansowych za minione kwartały 2020 roku – mówi Tomasz Hinc, prezesa Grupy Azoty.

Nowy kapitan
Nowy kapitan
Tomasz Hinc kieruje Grupą Azoty dopiero od miesiąca. 1 grudnia zastąpił odwołanego kilka tygodni wcześniej Wojciecha Wardackiego.
ARC

Dodaje, że w kluczowym dla koncernu segmencie nawozowym wzrosła sprzedaż, a marża EBITDA utrzymała się na wysokim poziomie. Podobnie było zresztą w należących w 95,98 proc. do Grupy Azoty puławskich zakładach azotowych.

- Sektor nawozowy okazał się bardziej stabilny i odporny na niekorzystne trendy rynkowe związane z pandemią. Sprzyjała nam też sytuacja w rolnictwie: wysokie zbiory i dobre ceny płodów rolnych – mówi Tomasz Hryniewicz, prezes spółki z Puław.

Dodaje, że w efekcie m.in. dzięki relatywnie niskim cenom gazu firmie udało się zwiększyć sprzedaż nawozów i utrzymać kilkunastoprocentową marżę. Dobra dla polskich producentów była też polityka Unii Europejskiej, która utrzymała cła na nawozy z Rosji. Będzie to przynosiło korzyści także w nadchodzącym i w kolejnych latach, ponieważ wspólnotowe stawki celne mają obowiązywać aż do 2026 r.

- Pandemia dotknęła natomiast rynek tworzyw, który jest w dużym stopniu zależny chociażby od cen surowców petrochemicznych – zauważa menedżer.

Powodem były z jednej strony niskie ceny, a z drugiej słaby popyt i spore zapasy magazynowe u odbiorców, co przełożyło się niskie wolumeny sprzedaży.

- Liczymy jednak, że w najbliższych miesiącach również i segment tworzyw wróci do fazy wzrostów. Już powoli odbudowujemy wolumeny i wracamy na poprzednie ścieżki cenowe – deklaruje szef puławskich zakładów.

Tomasz Hinc zauważa jednak, że świat po pandemii będzie już wyglądał inaczej.

- Chcemy uwzględnić to w naszej nowej strategii, nad którą obecnie intensywnie pracujemy. W dokumencie, o którym więcej powiemy w I półroczu 2021 roku, na pewno dużo uwagi zostanie również poświęcone kwestiom związanym z polityką klimatyczną i wyzwaniami, jakie stawia przed całym przemysłem idea Europejskiego Zielonego Ładu – mówi szef Grupy Azoty.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W najbliższym roku kontynuowane będą chemiczne projekty inwestycyjne, w tym również te, które realizują spółki należące do Grupy Azoty. W przypadku Puław największe przedsięwzięcie to budowa bloku energetycznego oraz kolejnych instalacji kwasu azotowego.

- Przyszły rok to również kontynuacja budowy naszej flagowej inwestycji Polimery Police, dzięki której staniemy się istotnym podmiotem na rynku polipropylenu, a Polska awansuje w Europie na pozycję jednego z liderów jako jego producent – mówi Tomasz Hinc.

Polimery Police mają być krokiem w kierunku dalszej dywersyfikacji biznesu Grupy Azoty.

- Rok 2021 będzie zależał głównie od tego, jak szybko gospodarka podniesienie się po pandemii. Wpływać na to będą, niezależnie od sektora, liczne czynniki od tempa szczepień i znoszenia obostrzeń, poprzez realizację krajowych planów odbudowy, aż po szeroko rozumiane wsparcie rządowe dla przedsiębiorców – wylicza Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Właśnie ta kondycja europejskiej i polskiej gospodarki będzie miała kluczowe znaczenie dla odbiorców produktów chemicznych. W przypadku kontrolowanego przez Sebastiana Kulczyka Ciechu chodzi m.in. o wytwórców szkła, firmy z branży budowlanej, przemysł samochodowy, chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy czy meblarski, a także – rolnictwo.

- Odbicie może mieć również pozytywny wpływ na plany inwestycyjne branży – uważa szef Ciechu.

Przypomina też, że trendy zapoczątkowane jeszcze przed pandemią będą kontynuowane. Chodzi m.in. o europejską politykę klimatyczną czy dekarbonizację. W przypadku Ciechu ma to oznaczać ciąg dalszy obniżenia emisji dwutlenku węgla o 30 proc. w ciągu pięciu lat.

- W 2021 r. wchodzimy z ostrożnym optymizmem. Na bieżąco racjonalizujemy koszty, co jest niezbędne, ponieważ musimy być przygotowani na trudniejsze czasy - podsumowuje Tomasz Hryniewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane