PBKM dostał kredyt na zakupy

opublikowano: 11-09-2018, 22:00

Bank komórek macierzystych dostał 65 mln zł od PKO BP na przejęcie w Portugalii, ale musi ograniczyć dywidendę.

Chcesz się rozwijać? Zmień bank i weź kredyt. Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) w połowie lipca podpisał umowę przejęcia portugalskiej grupy Stemlab, prowadzącej największy bank komórek na Półwyspie Iberyjskim. W momencie zawierania wartej 71 mln zł transakcji nie było jasne, jak zostanie sfinansowana — w grę wchodziło wykorzystanie pieniędzy z wartego do 100 mln zł programu emisji obligacji albo zacięgnięcie kredytu.

Spółka wybrała to drugie. We wtorek poinformowała o zaciągnięciu wartego 65 mln zł pięcioletniego kredytu inwestycyjnego w PKO BP. Przy okazji zaciągnęła 10 mln zł kredytu obrotowego, za którego pomocą spłaci m.in. dotychczasowe kredyty w mBanku.

— Uzyskanie finansowania na akwizycję Stemlabu jest spełnieniem ostatniego z warunków zawieszających zamknięcie transakcji. Zgodnie z umową jej ostateczne zamknięciei powinno nastąpić dziesiątego dnia roboczego od dnia zawarcia umowy kredytowej — mówi Jakub Baran, prezes i znaczący akcjonariusz PBKM.

PBKM, który na giełdzie notowany jest od 2016 r., to pod względem pozyskiwanych próbek krwi pępowinowej i innychtkanek popłodowych największy gracz na europejskim rynku, z udziałem przekraczającym 20 proc. Jest liderem w Polsce, Hiszpanii, Turcji, na Łotwie i Węgrzech. Po przejęciu Stemlabu umocni się m.in. w Portugalii i Włoszech.

Kredyt ma też swoje kruczki. PBKM zobowiązał się, że ograniczy wypłatę dywidendy do maksymalnie 20 proc. zysku netto. Tymczasem zgodnie z obowiązującą w spółce polityką dywidendową do akcjonariuszy mogło trafiać 50 proc. W tym roku było mniej — niespełna 17 proc., ale w ubiegłym roku było aż 36 proc. Spółka zobowiązała się też do utrzymywania wskaźnika zadłużenia netto do raportowanego zysku EBITDA poniżej poziomu 3,5.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy