"Pękł moralny i polityczny fundament OFE"

KŁ, PAP
29-04-2013, 07:14

Potrzebne są zmiany w systemie emerytalnym – powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" Jan Vincent Rostowski, wicepremier, szef resortu finansów.

Okazało się bowiem, że fundusze prawdopodobnie nie są w stanie wypłacić prawdziwych, czyli dożywotnich emerytur, mimo, że do tego właśnie zostały stworzone. W tej sytuacji jest prawdopodobne, że państwo będzie musiało wypłacać emerytury z kapitału zgromadzonego z obowiązkowych składek emerytalnych przekazywanych do OFE – tłumaczył wicepremier Rostowski.

- Już trzy lata temu wiedzieliśmy, że OFE nakładają gigantyczny ciężar na polskie finanse publiczne, obarczając przyszłych polskich podatników dodatkowym długiem. To właśnie myśląc o przyszłych pokoleniach emerytów i podatników, musimy Polskę z tej pułapki wyprowadzić - dodał.

Jacek Rostowski, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Jacek Rostowski, fot. Bloomberg

Zdaniem ministra, podstawy zreformowanego systemu emerytalnego pękły.

- Nie tylko intelektualna podstawa tego systemu, ale również jego polityczny i moralny fundament pękł. Jest oczywiste, że nigdy nie zaakceptujemy, żeby kapitał zgromadzony w II filarze nie służył wypłacaniu prawdziwych dożywotnich emerytur - i to bez żadnych dodatkowych opłat na rzecz jakichś firm ubezpieczeniowych - podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Pękł moralny i polityczny fundament OFE"