Personalni mogą liczyć na wsparcie

MK
opublikowano: 13-06-2008, 00:00

Outsourcing funkcji human resourcing może obejmować nawet zarządzanie absencją.

Outsourcing funkcji human resourcing może obejmować nawet zarządzanie absencją.

Co zrobić, gdy ludzi w firmie dziesiątkują choroby? Może rozwiązaniem problemu jest „konsulting w zakresie zarządzania absencją” — najnowsza oferta Hewitt Associates, firmy zajmującej się doradztwem i outsourcingiem personalnym.

— Dzięki wdrożeniu właściwej profilaktyki zdrowotnej chcemy minimalizować wskaźnik nieobecności w pracy. Celem ostatecznym jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa — wyjaśnia Rafał Pol, menedżer działu employee benefits w Hewitt Associates.

Możliwe, że nowa usługa przypadnie do gustu pracodawcom i pracownikom. Dla pierwszych droga do polepszenia wyników biznesowych wiedzie przez zmniejszenie absencji. Drudzy są bardziej zmotywowani, gdy firma dba o ich zdrowie. Jak wynika z badania Hewitt Associates, opieka medyczna finansowana przez pracodawcę jest bardzo ważna dla 80 proc. zatrudnionych.

Działania HR najczęściej podlegające outsourcingowi to rekrutacja, rozwój i szkolenia. Częściowo przekazuje je na zewnątrz spółka telekomunikacyjna Aster.

— Zdarza się, że przy pozyskaniu wysokospecjalizowanych pracowników korzystamy ze wsparcia firm doradztwa personalnego. W ubiegłym roku zatrudniliśmy w ten sposób kilku kluczowych ekspertów — informuje Beata Stola, dyrektor personalny w Aster.

Z kolei kadra menedżerska tej firmy bierze udział w specjalistycznych szkoleniach, które prowadzi na przykład Instytut Rozwoju Biznesu. Inżynierowie oraz informatycy uczestniczą w kursach oferowanych przez polskich i zagranicznych dostawców nowoczesnego sprzętu i oprogramowania.

— Nasi pracownicy chcą się uczyć od najlepszych. Dajemy im taką szansę — podkreśla dyrektor Stola.

Outsourcingu usług HR nie jest lekarstwem na wszystkie bolączki kadrowe przedsiębiorstwa. Andrzej Wypych, dyrektor personalny w ArcelorMittal, podkreśla, że nie wolno tracić kontroli nad najważniejszymi aspektami zarządzania zasobami ludzkimi.

— Nigdy nie zleciłbym firmie zewnętrznej spraw związanych z relacjami pracowniczymi czy z tworzeniem motywacji. Muszą one pozostać w gestii działu HR i kierowników liniowych — zaznacza menedżer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu