Pesa powoli prostuje tor

opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Banki wkrótce ogłoszą porozumienie w sprawie 200 mln zł pożyczki dla spółki. Wiosną ma zostać dokapitalizowana, np. przez inwestorów z Chin lub Hiszpanii

Rosną szanse Pesy na wyjście z finansowych tarapatów. Banki porozumiały się w sprawie udzielenia jej 200 mln zł kredytu i wkrótce mają to oficjalnie ogłosić. Pieniądze będą pochodzić z PKO BP, który jest liderem konsorcjum, oraz Pekao, Banku Gospodarstwa Krajowego, Raiffeisena, BZ WBK i mBanku. Z informacji „PB” wynika też, że na udzielenie spółce gwarancji kontraktowych zgodził się PZU, choć wcześniej dwukrotnie odmawiał.

Robert Świechowicz, prezes Pesy, przekonał banki do wsparcia restrukturyzacji, ale kroplówka nie wyleczy pacjenta. Spółce potrzeba kapitału od inwestora. Kilku potencjalnych ją obserwuje.
Zobacz więcej

PIERWSZY KROK:

Robert Świechowicz, prezes Pesy, przekonał banki do wsparcia restrukturyzacji, ale kroplówka nie wyleczy pacjenta. Spółce potrzeba kapitału od inwestora. Kilku potencjalnych ją obserwuje. SZYMON ŁASZEWSKI

Wsparcie z zagranicy…

Kredyt jest pierwszym krokiem w restrukturyzacji bydgoskiej spółki. Zapewni jej przetrwanie do czasu wejścia inwestorów. Potencjalni chętni to branżowe firmy z Hiszpanii. Zainteresowane mogą być też firmy kolejowe z Chin, które przez Bydgoszcz chcą wjechać na europejski rynek. Z informacji „PB” wynika, że w najbliższych dniach do Polski przyjadą dwie chińskie delegacje, by rozmawiać o ewentualnym zaangażowaniu się w Pesę. Bydgoską spółkę w kontaktach z inwestorami reprezentuje Deloitte.

— Nie udzielamy żadnych informacji związanych z naszą pracą dla klientów. Nie możemy także informować, czy pracujemy dla jakiejś firmy, czy nie. Leży to wyłącznie w gestii klientów — podkreśla Ewa Rzeczkowska, rzecznik Deloitte Advisory. Kto kupi akcje Pesy, wyjaśni się wiosną przyszłego roku.

— W marcu lub kwietniu 2018 r. planowane jest podwyższenie kapitału o 200-400 mln zł — twierdzi jedno z naszych źródeł. Kwota jest uzależniona od ostatecznej oceny ryzyka wypłaty kar grożących Pesie za niedotrzymanie warunków kilku kontraktów, zwłaszcza umowy z niemiecką grupą DB. Branżowi specjaliści uważają jednak, że kilkaset milionów dokapitalizowania nie wystarczy.

Ryzyko wypłaty kar wyceniają znacznie wyżej, a do tego doliczają także już zaciągnięte zobowiązania spółki, m.in. wobec banków. W sumie nasi rozmówcy szacują potrzeby Pesy na 1,2-1,3 mld zł, wskazując na konieczność konwersji części długu na akcje, które mogliby kupić inwestorzy. Na razie jednak nie ma w tej kwestii skonkretyzowanych planów.

— Do końca roku powinny rozstrzygnąć się kwestie dotyczące harmonogramu dostaw Pesy dla niemieckiego kontrahenta i wówczas na początku 2018 r. będzie można ocenić, czy 200-400 mln zł dokapitalizowania wystarczy, czy też potrzebawięcej pieniędzy — twierdzi jeden z naszych informatorów.

…a najlepiej z Polski

Pesie zależy, by jej inwestorem był Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Ułatwiłoby to połączenie bydgoskiej spółki z państwowym FPS Cegielski. PFR obawia się jednak samodzielnej inwestycji w Pesę. Chcąc uniknąć posądzeń o niedozwoloną pomoc publiczną, liczy na prywatnego partnera (branżowego lub finansowego), który wespół z nim zaangażuje się w projekt. „PB” pisał, że wsparcia Pesy nie wyklucza też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, ostatnio jednak rozmowy utknęły w martwym punkcie. Nasi informatorzy twierdzą też, że zanim jakikolwiek inwestor zdecyduje się dokapitalizować Pesę, banki muszą wzmocnić kontrolę, by zacząć porządkować spółkę.

— Kluczowe jest wprowadzenie przez banki osób, które będą nią zarządzały w okresie restrukturyzacji, do czasu wejścia inwestora — twierdzi nasz rozmówca. Banki już wzmacniają nadzór. Nie jest przesądzone, czy po udzieleniu przez nie finansowania posadę zachowa prezes Robert Świechowicz. Instytucjom finansowych nieźle się z nim współpracuje, więc ma szanse utrzymać stanowisko, z pewnością jednak banki wprowadzą do zarządu swoich przedstawicieli. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Pesa powoli prostuje tor