PESA zapowiada kolejny protest

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 13-05-2005, 00:00

Samorząd ponownie zaprosił firmy do składania ofert na dostawę taboru. Warunki przetargu nadal blokują jednak polską firmę.

Urząd Marszałkowski Mazowsza wspólnie z samorządem Śląska wznawiają przetarg na dostawę 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) dla kolejowych przewozów regionalnych. 10 pojazdów zamawia Mazowsze, a cztery chce kupić Śląsk. Cały kontrakt jest wart około 200 mln zł.

Po orzeczeniu sądu, który kilka tygodni temu nakazał zmianę warunków pierwszego przetargu, samorząd Mazowsza uprościł zasady. Zrezygnował z punktowania za nowe miejsca pracy, które miał stworzyć na Mazowszu dostawca taboru. Pozwala też na udział firm mniej doświadczonych — wcześniej wymagał, aby oferent miał na koncie co najmniej 30 pojazdów tego typu, teraz wystarczy 14.

— Odchodzimy w zamówieniu od wszelkich dyskusyjnych elementów, bo chcemy jak najszybciej wybrać dostawcę — mówi Bogusław Kowalski, wicemarszałek Mazowsza odpowiedzialny za transport kolejowy.

Spodziewa się, że przetarg zostanie rozstrzygnięty najdalej po 65 dniach. Na dostawę producent ma 30 miesięcy od podpisania umowy. Urząd liczy jednak, że EZT zostaną dostarczone jesienią 2006 r. — deklaracja o wcześniejszym wykonaniu zamówienia jest dodatkowo punktowana.

Udział zapowiada m.in. Siemens, który nie spełniał poprzednich warunków. Jednak dla polskiej firmy PESA, która wspólnie z Siemensem oprotestowała pierwszy przetarg, nowe zasady są nadal niekorzystne.

— Warunek o liczbie wykonanych wcześniej pojazdów nie pozwala wystartować ani nam, ani żadnej polskiej firmie. Już wysłaliśmy protest do marszałka Mazowsza. Jeśli zostanie odrzucony, ponownie zwrócimy się do arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych. Przy takich zasadach krajowy przemysł nie ma szans się odrodzić — uważa Tomasz Zaboklicki, prezes firmy PESA.

— Przyjęliśmy europejską zasadę proporcjonalności warunków do zamówienia, stąd mowa o 14 wyprodukowanych wcześniej maszynach — odpowiada marszałek Kowalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PESA zapowiada kolejny protest