Czytasz dzięki

PGE tnie w IT, innowacjach i węglu

Największa polska firma energetyczna zaoszczędzi miliard w pięć lat, bo zrezygnuje z wielu projektów, w tym węglowych.

Niecałe dwa tygodnie zajęło PGE znalezienie miliarda złotych. Kontrolowana przez skarb państwa największa polska grupa energetyczna zapowiedziała poszukiwanie oszczędności 9 kwietnia. Wczoraj ogłosiła, że obetnie wydatki w skali 200 mln zł rocznie, co w pięć lat da miliard złotych.

Wojciech Dąbrowski został prezesem PGE 20 lutego. Wcześniej pracował w grupie – był prezesem zależnej PGE Energia Ciepła. Na nowym stanowisku najpierw wziął się za zwolnienia menedżerów, teraz przyszło mu ciąć wydatki.
Zobacz więcej

Zwalniał, a teraz tnie.

Wojciech Dąbrowski został prezesem PGE 20 lutego. Wcześniej pracował w grupie – był prezesem zależnej PGE Energia Ciepła. Na nowym stanowisku najpierw wziął się za zwolnienia menedżerów, teraz przyszło mu ciąć wydatki. Fot. WM

Zarząd PGE podjął decyzję o rezygnacji m.in. z projektów opartych na sztucznej inteligencji, na udziale zewnętrznych podmiotów IT, a także z rozwoju niektórych projektów węglowych oraz niskomarżowych projektów kogeneracyjnych. W sumie oznacza to rezygnację z kilkudziesięciu, ale prace nadal trwają — poinformowało biuro prasowe PGE.

Gotówka jest cenna

Celem poszukiwania oszczędności jest powrót do źródeł, czyli „zamykanie projektów o niezadowalającej stopie zwrotu, w szczególności niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością grupy”. Tak energetyczna grupa pisała w pierwszym komunikacie. Nie wszystkich ta argumentacja przekonywała. W deklaracji analitycy upatrywali raczej reakcji na plotki o możliwości ratowania przez nią PGG, a stojąca przed wyzwaniami związanymi z zielonymi inwestycjami energetyka tego nie chce.

— Plany optymalizacji i racjonalizacji działań mieliśmy już przed pandemią COVID-19, ale teraz tym bardziej musimy rozważnie gospodarować naszymi zasobami. Postanowiliśmy akumulować gotówkę i w przyszłości, po ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej, rozsądnie ją inwestować, zwiększając przewagę konkurencyjną. Celem jest utrzymanie pozycji lidera na rynku, również poprzez fuzje i przejęcia, które wymagają pieniędzy, a także poprzez inwestycje w rozwój, dzięki którym będziemy zmierzać w zielonym kierunku — mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Tydzień temu PGE podała też, że o połowę zmniejszyła zaangażowanie w projekty sponsorskie. Zredukowała te wydatki o blisko 27 mln zł w 2020 r.

Wyzwania pod presją

PGE ma za sobą rok zakończony prawie 4 mld zł straty. To wprawdzie efekt wielomiliardowych odpisów wartości aktywów węglowych, ale obrazują one presję spoczywającą na grupie, która blisko 60 proc. energii produkuje z węgla. Przed PGE natomiast wymóg inwestowania w zieloną transformację. To wyzwanie, jeśli spojrzymy na spadający w związku z pandemią popyt na prąd.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane