Piecha: przejrzystość przy wpisach na listę leków refundowanych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-02-2006, 13:32

Rozpatrywanie wniosków o wpis na listę leków refundowanych w ciągu 30 dni, dokonywanie zmian na liście co kwartał i pełna przejrzystość przy wpisie na listę leków - takie zmiany zasad refundacji świadczeń zdrowotnych planuje ministerstwo zdrowia.

Rozpatrywanie wniosków o wpis na listę leków refundowanych w ciągu 30 dni, dokonywanie zmian na liście co kwartał i pełna przejrzystość przy wpisie na listę leków - takie zmiany zasad refundacji świadczeń zdrowotnych planuje ministerstwo zdrowia.

    "To ma być jedna ustawa, która mówi o zasadach refundacji i o cenach" - powiedział PAP wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, który w poniedziałek uczestniczył w Warszawie w konferencji "Trzy razy farmacja". 

    Wiceminister Piecha zaznaczył, że projekt ten będzie prawdopodobnie międzyresortowy, gdyż "gospodarzem ustawy o cenach jest ministerstwo finansów", a "gospodarzem ustawy o świadczeniach, które reguluje sprawy refundacji czyli również tworzenia list, jest ministerstwo zdrowia".    

    Procedura przejrzystości - przy wpisie na listę leków refundowanych ma zakładać - że "na każdym etapie wszystko jest dostępne w internecie; kto złożył wniosek, jak złożył, dlaczego od nowa musi składać, jaka jest decyzja itd" - powiedział wiceminister.

    "I na koniec może oczywiście z decyzją się nie zgodzić czyli wystąpić do sądu administracyjnego" - dodał. Lista leków refundowanych byłaby zmieniana raz na 90 dni. (Obecnie - zgodnie z ustawą - nie rzadziej niż co pół roku; w roku ubiegłym np. 5 razy).

    Nowa lista leków refundowanych - jak zapowiadał wcześniej minister zdrowia Zbigniew Religa - ma być znana w maju. W 2005 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ze środków publicznych na refundacje lub pokrycie kosztów leków 8,5-9 mld zł.

    W celu identyfikacji pacjentów korzystających z niektórych leków refundowanych ministerstwo zdrowia planuje (w nowelizacji ustawy o świadczeniach) wprowadzić obowiązkowo dla niektórych grup chorych na receptach PESEL; chodzi o korzystających z leków specjalistycznego stosowania lub są cierpią oni na choroby przewlekłe. W marcu ten projekt nowelizacji ma zostać skierowany do uzgodnień międzyresortowy.

    Planowane jest także uproszczenie zasad refundacji: ma być ryczałt i jedna stawka refundacyjna (obecnie są cztery stawki: 0 proc, ryczałt, 30 proc. i 50 proc.). "Wyjątkiem mogłyby być leki dla osób chorych psychicznie" - powiedział wiceminister zdrowia. Zastrzegł jednak, że musi to zostać poprzedzone analizami i kontaktami ze środowiskiem psychiatrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane