Piechociński: powinien powstać klaster dla gospodarki morskiej

PAP
opublikowano: 13-06-2013, 18:26

W północnej części kraju powinien powstać specjalny klaster dla gospodarki morskiej - powiedział w czwartek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas I Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie.

W czwartek rozpoczął się trzydniowy kongres przedstawicieli sektora gospodarki morskiej.

"Uważam, że nasze kilkaset kilometrów polskiego wybrzeża jest bardzo atrakcyjne" – powiedział Piechociński. "Obok rywalizacji o ładunki, która jest naturalna, musi być także pełna specjalizacja i pewna niszowość. Mówię tutaj o wspólnej, łączącej Pomorze Gdańskie, Pomorze Zachodnie i Pomorze Środkowe koncepcji zbudowania megaklastra pomorskiej gospodarki" – powiedział Piechociński.

Zdaniem Piechocińskiego trzonem klastra powinien być tradycyjny przemysł stoczniowy oparty głównie o remonty statków, ale wzbogacony o nowe technologie.

Piechociński mówił także, że współczesny międzynarodowy transport morski obok przemysłu internetowego i motoryzacyjnego jest rzeczywistą dziedziną rywalizacji globalnej. Według niego przemiany w globalnej gospodarce determinują nowe podejście do gospodarki morskiej. "Ważne jest to, abyśmy mówiąc na tym kongresie o nabrzeżach, stoczniach i całej infrastrukturze, myśleli w kategoriach globalnych i nowych wyzwań" – powiedział wicepremier.

"Kończy się już czas przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki, wynikających z niższych kosztów pracy, niższych cen energii i niższych podatków. Trzeba zbudować nowe przewagi konkurencyjne" – powiedział Piechociński. Do najważniejszej zalety polskiej gospodarki zaliczył kapitał ludzki.

Organizatorzy I Międzynarodowego Kongresu Morskiego postawili sobie za cel m.in. określenie stanu gospodarki morskiej w Polsce, jej integracji w basenie Morza Bałtyckiego, ale także omówienie takich zagadnień, jak inwestycje związane z energią odnawialną na morzu, problemy rybołówstwa, żeglugi śródlądowej, morskie prawodawstwo unijne czy ubezpieczenia w gospodarce morskiej.

Według organizatorów gospodarka morska jest niedoceniana w Polsce, stąd konieczność zorganizowania kongresu.

W spotkaniu uczestniczy ponad 500 przedstawicieli sektora m.in. z Polski, USA, Japonii i Skandynawii. Podczas kongresu działa giełda kooperacyjna firm branży z Polski i Skandynawii. W związku z kongresem reaktywowało się Polskie Stowarzyszenie Prawa Morskiego.

Impreza ma odbywać się corocznie.

Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Gospodarki jest Polska Żegluga Morska i Północna Izba Gospodarcza, współorganizatorami m.in.: urzędy morskie, obie polskie akademie morskie - w Szczecinie i Gdyni, samorząd lokalny.

Jednym z patronów medialnych kongresu jest Polska Agencja Prasowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane