Pierwsza runda na korzyść popytu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 13-12-2022, 16:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bieżący tydzień jest wręcz przepakowany istotnymi wydarzeniami rynkowymi i makro. Pierwsza runda - dane o inflacji z USA (7,1 proc. r/r) wypadła wyraźnie na korzyść strony popytowej, a kilka sekund po odczycie kontrakty na amerykańskie indeksy zanotowały 2-3-procentowe podbicie.

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Łukasz Głowala

Testem nastrojów będzie zaplanowane na środę wieczór posiedzenie Fedu. Temat tzw. piwotu Rezerwy Federalnej jest głównym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestorów, a niższe od prognoz dane o inflacji zwiększają prawdopodobieństwo mniejszego niż zakładano tempa zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Oczekiwania co do wielkości podwyżki już wcześniej zostały zweryfikowane - rynek stawia, że koszt pieniądza pójdzie w górę o 50 pkt baz., a nie o 75 pkt baz. jak na poprzednich posiedzeniach Fedu.

W czwartek decyzję w sprawie stóp podejmie Europejski Bank Centralny, od którego oczekuje się podwyżki również o 50 pkt baz. Natomiast na sesji w piątek wygasać będą grudniowe serie instrumentów pochodnych (tzw. dzień trzech wiedźm), co zazwyczaj zwiększa aktywność inwestorów i zmienność notowań. Najpewniej jednak będzie to ostatni tak aktywny jeśli chodzi o handel tydzień w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że popyt zdoła utrzymać ostatnie zwyżki, ograniczając nieco straty indeksów poniesione od początku roku.

Ciekawie zapowiada się I półrocze 2023, ponieważ wydaje się, że nie ma obecnie ukształtowanego konsensu co do scenariusza zagrożenia recesyjnego zarówno w strefie euro, jak i USA. Inwestorzy przekonani są jednak o spowolnieniu tempa podwyżek stóp oraz spadku dynamiki inflacji z uwagi na efekt bazy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko DM BOŚ

Polecane